fot. PAP/EPA

Rosyjskie wojska kilometr od granicy Ukrainy

Rosyjskie wojska prowadzące ćwiczenia przy granicy z Ukrainą zbliżyły się na kilometr do linii granicy, ale jej nie naruszyły. Ukraińskie siły gotowe są do odparcia każdej agresji – oświadczył ukraiński minister obrony Mychajło Kowal.

Dodał, że w rosyjskich manewrach bierze także udział lotnictwo. W rozmowie z rozgłośnią Głos Ameryki ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Serhejew powiedział, że po południowo-wschodniej stronie granicy stwierdzono koncentrację artylerii, personelu z centralnego i północnego okręgu wojskowego, a także ok. 200 czołgów i wyrzutnie rakietowe Grad.

O rozpoczęciu manewrów rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą poinformował w czwartek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Oznajmił, że władze w Kijowie „dały sygnał” do użycia broni wobec ludności cywilnej na wschodzie kraju i dlatego Moskwa musi reagować.

„Normalizacji sytuacji wokół Ukrainy nie sprzyjają również ogłoszone manewry wojsk NATO na terytorium Polski i państw bałtyckich. Jesteśmy zmuszeni do reakcji na taki rozwój sytuacji” – oświadczył Szojgu przed posiedzeniem kolegium resortu obrony.

PAP

 

drukuj