fot. PAP/EPA

Ukraina: Mimo zakazu zgromadzeń demonstracja przed parlamentem

Mimo wprowadzonego w związku z koronawirusem zakazu zgromadzeń we wtorek przed Radą Najwyższą Ukrainy odbyła się około 100-osobowa demonstracja, której uczestnicy wzywali parlament do przerwania prac na czas kwarantanny. Tego dnia powołano nowego prokuratora generalnego i ministra gospodarki.

„Kwarantanna, kwarantanna!” – skandowali zebrani, tworząc korytarz, którym przechodzili deputowani udający się na wtorkowe nadzwyczajne posiedzenie parlamentu. Część uczestników akcji – jak donosi ukraińska redakcja BBC – miała na sobie maseczki medyczne, maski przeciwgazowe i kombinezony ochronne. W maseczkach byli też ochraniający budynek parlamentu policjanci i funkcjonariusze Gwardii Narodowej.

W manifestacji wzięli udział m.in. nacjonaliści z partii Korpus Narodowy i Swoboda oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Farmerów i Właścicieli Ziemskich Ukrainy, którzy sprzeciwiają się m.in. uchwaleniu ustawy o obrocie ziemią rolną.

W poniedziałek przewodniczący parlamentu Dmytro Razumkow zapowiedział, że w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa parlament będzie pracował w komisjach i grupach oraz zwołał nadzwyczajne posiedzenie izby na wtorek. Na posiedzeniu tym parlament zdecydował, że do 3 kwietnia nie będą odbywać się posiedzenia plenarne.

W wieczornej poniedziałkowej odezwie prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił jednak, że deputowani powinni pracować w zwykłym trybie.

„Teraz w sytuacji światowej pandemii i ryzyka globalnego kryzysu finansowego parlament Ukrainy powinien uchwalać życiowo ważne dla gospodarki ustawy, wdrażać reformy podatków, ziemi, rynku pracy, wybrać ministrów gospodarki i energetyki, prokuratura generalnego Ukrainy” – powiedział prezydent.

„Szybkie reformy to szybka pomoc gospodarce. Bez nich jest gospodarcza śpiączka” – dodał szef państwa.

We wtorek parlament zaakceptował kandydaturę Iryny Wenediktowej, byłej deputowanej rządzącej partii Sługa Narodu i p.o. dyrektora Państwowego Biura Śledczego, na stanowisko prokuratora generalnego Ukrainy. Jej poprzednik Rusłan Riaboszapka został zdymisjonowany niecałe dwa tygodnie temu, dzień po dymisji rządu Ołeksija Honczaruka.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu mianowano też nowego ministra rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa. Funkcję tę objął lwowianin Ihor Petraszko, który m.in. wiele lat pracował w finansowej branży na Ukrainie, w Rosji i USA.

PAP

drukuj