PE przyjął rezolucję w sprawie Ukrainy

Potępia w niej brutalne tłumienie protestu w tym kraju i wzywa do wsparcia finansowego. Eurodeputowani zaznaczyli też, że Ukraina ma prawo ubiegać się o członkostwo w Unii po spełnieniu odpowiednich kryteriów.

Głosowanie w Strasburgu poprzedził spór o kształt rezolucji. Jednak ostatecznie przyjęta została wspólna wersja.

– Parlament Europejski we wspólnym projekcie rezolucji stanowczo potępił brutalne i niewspółmierne działanie sił prewencji, np. oddziałów Berkut, snajperów i innych, które to, zdaniem sygnatariuszy doprowadziły do dramatycznej eskalacji przemocy na Ukrainie. Posłowie wyrazili też ubolewanie z powodu ofiar śmiertelnych i obrażeń odniesionych wśród wszystkich stron konfliktu. W rezolucji wezwano wszystkie siły polityczne do współpracy w tym krytycznym dla Ukrainy momencie oraz do sprzyjania kompromisowym rozwiązaniom, do wyraźnego zdystansowania się od ekstremistów, a także do unikania prowokacji i gwałtownych działań mogących podsycać ruchy separatystyczne. Parlament wezwał też Komisję Europejską do współpracy z władzami Ukrainy, do poszukiwania metod kompensowania skutków działań odwetowych podjętych przez Rosję w celu uniemożliwienia podpisania układu o stowarzyszeniu. Warto przypomnieć, że w PE mówi się, że Unia Europejska tak naprawdę nie przedstawiła Ukrainie poważnej oferty. Umowa stowarzyszeniowa w oczach wielu polityków nie była wystarczająca. Wiadomo, że do tej pory nikt z unijnych władz nie zaproponował Ukrainie członkostwa w UE, ponieważ nie jest to takie proste, nawet w średnio-terminowej perspektywie. Jedno jest pewne: unijni politycy chcą większej integracji Ukrainy z Europą – zwrócił uwagę Dawid Nahajowski.

Tymczasem Rada Najwyższa Ukrainy rozpoczęła proces zatwierdzania powołanie rządu zaufania narodowego. Nazwiska kandydatów na ministrów przedstawiono wczoraj na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy, przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow ogłosił dziś powstanie nowej koalicji parlamentarnej o nazwie Ukraiński Wybór. Weszło do niej 250 posłów 450-osobowej Rady Najwyższej. Koalicja wysunęła na premiera Arsenija Jaceniuka.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl