G20 będzie zdominowane kwestią ukraińską?

Kwestia konfliktu na wschodzie Ukrainy i udział w nim Rosji będzie tematem rozmowy prezydenta Francji Francoise Hollanda z Władimirem Putinem, podczas szczytu G20 w Brisbane w Australii.

Mimo, iż priorytetem spotkania ma być wzrost gospodarki i zatrudnienie, to kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że podczas spotkania poruszy również sprawę konfliktu na Ukrainie. Zadeklarowała też gotowość do ponownej rozmowy z Władimirem Putinem.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, członek sejmowej Komisji  Spraw Zagranicznych  mówi, że kwestia konfliktu na Ukrainie zdominuje całe spotkanie G20.

– Na pewno odbędzie się pewna konfrontacja pomiędzy Putinem a resztą świata. Niewątpliwie ostatnie wydarzenia na Ukrainie, polityka Rosji wobec Ukrainy, wobec całego świata, sankcje nałożone przez UE, USA, Australię na Rosję, będą w tle tego szczytu. Myślę, że szczyt ten będzie miał również znaczenie psychologiczne – pokaże, czy świat potrafi wywrzeć na Putinie presję – ocenia polityk

Ze względu na napięcie między Rosją a Zachodem, wokół konfliktu na Ukrainie udział rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w spotkaniu nie był przesądzony. Rząd w Canberze potwierdził zaproszenie Putina dopiero w październiku.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj