fot. PAP/Leszek Szymański

Rosną ceny za emisję CO2

Ceny emisji dwutlenku węgla osiągnęły rekordowy poziom. Przekroczyły 50 euro za tonę. Konsekwencje spadają na konsumentów. O to, jakie działania podejmuje rząd, by ograniczyć rosnące obciążenia, pytany był wicepremier Jacek Sasin.

Już teraz uderzają w nas rosnące ceny energii. Podwyżki są i trudno przypuszczać, by coś tutaj się zmieniło a jeśli już, to na niekorzyść. Po raz pierwszy w historii ceny emisji CO2 w Unii Europejskiej przekroczyły granicę 50 euro za tonę. Od początku roku notujemy wzrost o ponad 50 procent. A według prognoz w tej dekadzie ceny emisji mogą sięgnąć nawet 90 euro za tonę.

– Mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem opłat za emisję CO2. To jest bardzo trudna dla polskiej gospodarki sytuacja, ponieważ wciąż (mimo działań, które zostały podjęte) mamy energetykę opartą przede wszystkim o węgiel – mówił Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych, w Polsat News.

Wicepremier Jacek Sasin przekonywał, że rząd podejmuje działania w stronę oddzielenia aktywów węglowych od spółek energetycznych. Da im to możliwość inwestowania i pozyskiwania środków na rozwój innych źródeł energii niż węgiel. Wśród alternatywnych źródeł Jacek Sasin wskazał na gaz, OZE oraz atom, co ma minimalizować skutki, jakie Polska ponosi w związku z restrykcyjną polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Wpływ na rosnące ceny emisji CO2 miały m.in. rosnące cele redukcyjne do roku 2030, na które zgodził się rząd w trakcie szczytu Rady Europejskiej. Wicepremier Jacek Sasin był pytany, czy może zagwarantować, że unikniemy drastycznych podwyżek za ciepło i prąd. Polityk nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi.

– Robimy wszystko, żeby podwyżek dzisiaj uniknąć. Nie jestem w stanie przewidzieć, jaka będzie dalsza polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Widzimy, że ona zmienia się bardzo szybko. Rzeczywistość, w której byliśmy 2, 3 lata temu, była inna. Dzisiaj jest inna. Ceny są dużo wyższe. Dzisiaj mamy do czynienia z przyspieszeniem europejskiej polityki klimatycznej – dodał wicepremier.

Jacek Sasin wskazał, że będzie potrzebne porozumienie z Komisją Europejską. Polska będzie chciała wynegocjować okres przejściowy, tak by utrzymywać energetykę węglową bez drastycznego podnoszenia cen za energię – dodał wicepremier.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl