fot. flickr.com

Rosja: zatrzymano 7 podejrzanych o planowanie ataków

Siedmiu zwolenników organizacji Państwo Islamskie (IS) zostało zatrzymanych w Dagestanie, na południu Federacji Rosyjskiej – podały w czwartek rosyjskie media, powołując się na FSB. Planowali oni przeprowadzenie ataków na zlecenie dżihadystów w Syrii.

Podczas przeszukania przy zatrzymanych znaleziono broń palną, granaty i amunicję. Funkcjonariusze sił bezpieczeństwa znaleźli też komponenty do samodzielnego wykonania ładunków wybuchowych.

Według źródła agencji RIA-Nowosti zatrzymani chcieli przeprowadzić ataki w okresie Nowego Roku. Wszyscy oni byli zwerbowani przez Państwo Islamskie za pośrednictwem internetu.

Większość zatrzymanych to mieszkańcy rejonu miasta Chasawjurt. W grupie, z którą mieli powiązania, mimo zatrzymań zostało ok. 10 ludzi.

Dagestan to jedna z muzułmańskich republik Północnego Kaukazu – obok Czeczenii, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji – które operujący na ich terytorium radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim, chcą oderwać od Rosji, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

PAP/RIRM

drukuj