fot. flickr.com

Rosja nie przestrzega ustaleń ws. międzynarodowego transportu drogowego

Przewoźnicy alarmują, że Rosja nie przestrzega kwietniowych ustaleń dotyczących międzynarodowego transportu drogowego.

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” Moskwa wciąż nie wydała instrukcji dla służb, jakie dokumenty muszą mieć kierowcy ciężarówek z Polski.

Prowadzi to do dowolnej interpretacji przepisów i przypadków podważania dokumentów, nakładania wysokich kar oraz aresztowania ciężarówek do czasu wyjaśnienia.

Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa podkreślił, że sprawa musi zostać rozwiązana i wkrótce dojdzie do spotkania ze stroną rosyjską.

– Kilka razy wymienialiśmy się uwagami dotyczącymi ostatecznego kształtu tej instrukcji. Ciągle nie udało nam się tego kształtu ustalić. Wysłaliśmy wreszcie do przedstawicieli Federacji Rosyjskiej te ustalenia i ciągle nie ma na to odzewu. Wystosowałem w związku z tym do pana ministra z Federacji Rosyjskiej list, w którym przedstawiłem, że przygotowujemy spotkanie w sprawie zezwoleń na przyszły rok i oczekujemy, że w czasie tego spotkania w Petersburgu zostanie przede wszystkim podpisany protokół uzgodnień, aby stał się podstawą do tego, abyśmy mogli naszym przedsiębiorcom i transportowcom przekazać jasne informacje potwierdzone przez stronę rosyjską o warunkach wprowadzenia przewozów – zaznacza Jerzy Szmit.

Według zapowiedzi ministra do spotkania przedstawicieli Polski i Rosji ma dojść w końcu września w Sankt Petersburgu.

Przewozy do Rosji zmalały od czasu wprowadzenia embarga w związku z rosyjska aneksją ukraińskiego Krymu. W pierwszej połowie tego roku granicę polsko – rosyjską przekroczyło ponad 60 tys. ciężarówek czyli o ok. jedną piątą mniej niż rok wcześniej.

RIRM

drukuj