fot. wikipedia

Bezpłatne badania płuc w całej Polsce

Dziś w całej Polsce rozpoczynają się Dni Spirometrii pod hasłem „Włącz opcję aktywną”. W ponad 240 placówkach w Polsce będzie można wykonać bezpłatne badanie, aby przekonać się w jakim stanie są nasze płuca.

Celem akcji jest zwłaszcza zachęcenie osób chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego do aktywności fizycznej, dostosowanej do ich kondycji.

Więcej na temat akcji mówi Anna Andrałojć, koordynator akcji Dni Spirometrii w Polsce.

– Lista została stworzona poprzez darmową rejestrację placówek, które przystępują do tej akcji w ramach wolontariatu. W wybranych przez siebie terminach proponują bezpłatne badanie spirometryczne. To jest bezpośrednia decyzja każdego z ośrodków, które zdecydowały się zarejestrowały. W tym roku mottem przewodnim są: choroby przewlekłe układu oddechowego, a aktywność fizyczna. Spróbujemy zachęcić pacjentów do tego, że mimo stwierdzonych chorób płuc można podejmować odpowiednią dla siebie dawkę wysiłku fizycznego – jest to pożądane, ale daje też szansę na lepsze zarządzanie tą chorobą – tłumaczy Anna Andrałojć.

Dni Spirometrii potrwają do soboty. Najbliższą placówkę, w której można się przebadać znajdziemy na stronie internetowej www.astma-alergia-pochp.pl

Patronat nad akcją objęły m.in. Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny.

RIRM

drukuj