Rosja przez 5 lat zamierza wydawać na obronę mniej niż 3 proc. PKB

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział w piątek w wywiadzie dla telewizji RT, że budżet wojskowy Rosji zostanie zmniejszony. Rosja – mówił Pieskow – planuje wydatki na obronę poniżej 3 proc. PKB w ciągu pięciu lat.

„W ciągu pięciu lat zamierzamy wydawać na cele obronne i na produkcję uzbrojenia poniżej 3 proc. naszego PKB” – powiedział Dmitrij Pieskow. Podkreślił, że „nie można tego porównać” z tego rodzaju wydatkami Stanów Zjednoczonych.

Dmitrij Pieskow powiedział, odwołując się do wypowiedzi prezydenta Władimira Putina, iż Rosja nie zamierza angażować się w wyścig zbrojeń.

„Jest to podstawowa deklaracja, którą powinniśmy uwzględniać” – oświadczył.

Ocenił, że nowe rosyjskie uzbrojenie, o którym Putin mówił w orędziu do parlamentu Rosji 1 marca, zwróciło uwagę społeczności międzynarodowej.

„Jeśli przeanalizować reakcję kompetentnych organów wspólnoty międzynarodowej, to widoczne jest pewne zrozumienie, iż konieczne są pilne rozmowy na temat bezpieczeństwa międzynarodowego i nawet rozbrojenia” – powiedział rzecznik Kremla.

Powtórzył on wcześniejszą argumentację Rosji – przywołaną także przez Putina w orędziu – iż Moskwę zmusiła do działania decyzja USA o wycofaniu się z traktatu o ograniczeniu systemów obrony przeciwrakietowej.

„W rezultacie jedynym sposobem było zademonstrowanie, że w każdym wypadku – nie bacząc na próby naszych oponentów w tej kwestii, by stworzyć tarczę przeciwrakietową – Rosja zdoła zapewnić system wzajemnego powstrzymywania” – powiedział Dmitrij Pieskow.

W orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli obu izb parlamentu Rosji, Putin 1 marca zaprezentował nowe rodzaje broni zdolnej do przenoszenia ładunków jądrowych, które – jak utrzymywał – zostały opracowane lub przetestowane przez Rosję.

PAP/RIRM

drukuj