Rosja potępia dekomunizację w Polsce

Rosyjski parlament uchwalił oświadczenie potępiające „profanowanie i niszczenie” miejsc pamięci i pochówku żołnierzy radzieckich w Polsce.

Rosjanie od dłuższego czasu oskarżają polskie władze o bezprawny demontaż pomników czerwonoarmistów. Zarówno strona polska jak i rosyjska odrzucają oskarżenia o niewywiązywanie się z międzyrządowych porozumień.

Polski rząd argumentuje, że proces dekomunizacji przestrzeni publicznej przebiega zgodnie z prawem. Strona polska zwraca uwagę, że Rosjanie eskalują konflikt wokół kwestii historyczno-pomnikowych.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, podkreśla, że Rosja bezkompromisowo realizuje ustaloną przez siebie politykę historyczną.

– Strona rosyjska działa teraz bardzo zdecydowanie, dlatego że wypowiada się w tej kwestii MSZ – ustami swojej rzeczniczki. Ale jeżeli dzisiaj ma się tym zajmować  Duma Państwowa, to w związku z tym zachodzi poważne podejrzenie, że Rosjanie absolutnie nie będą się tutaj godzić na żadne kompromisy, z którymi zresztą strona polska często występuje. Ofensywa medialna i polityczna Rosjan może budzić uznanie, bo oni umieją to znakomicie zrobić. Mam nadzieję, że polskie władze poradzą sobie z tym problemem tłumacząc Rosjanom, że wszystkie ich pretensje są niesłuszne – zwraca uwagę dr Jerzy Bukowski.

Polskie władze utrzymują, że rosyjsko-polskie porozumienie międzyrządowe z 1994 r. nie obejmuje „symbolicznych pomników”, a jedynie miejsca pochówku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl