fot. pixabay.com

Rosja: 25-latek z Nowosybirska skazany na 5 lat. Powiedział, że woli więzienie niż wyjazd na front

Na pięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze skazał sąd w Nowosybirsku 25-letniego Władimira Konstantinowa, który po mobilizacji do armii uciekł z obozu szkoleniowego. Mężczyzna przyznał się do winy. Deklarował, że woli uwięzienie niż wyjazd na front.

Jak podała w piątek niezależna „Nowaja Gazieta.Jewropa”, Konstantinow przeszedł poborową służbę wojskową w latach 2016-2017. Następnie pracował jako ładowacz w wytwórni lodów. Jesienią 2022 roku został wezwany do armii w ramach mobilizacji, ogłoszonej przez Kreml na wojnę przeciwko Ukrainie. Wysłano go do obozu szkoleniowego, skąd uciekł pod koniec grudnia przed wysłaniem na front. Pojechał do matki, gdzie pomagał jej w gospodarstwie i przy wychowaniu czwórki młodszego rodzeństwa.

Jak informuje gazeta, Władimir Konstantinow sam zgłosił się do organów śledczych w styczniu 2023 roku. Na procesie przyznał się do winy, a w trakcie przesłuchania oświadczył, że „lepiej siedzieć w więzieniu niż jechać na front”. Został skazany na pięć lat więzienia na podstawie przepisów o „dezercji w czasie mobilizacji bądź w warunkach konfliktu zbrojnego”.

Niezależny rosyjski portal Mediazona szacuje, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. do sądów w Rosji trafiły 1053 sprawy karne o samowolnym oddaleniu się z jednostki wojskowej. W 2022 roku było 1001 takich spraw. Tzw. „częściową” mobilizację na wojnę Władimir Putin ogłosił we wrześniu 2022 roku, siedem miesięcy od napaści rosyjskiej na Ukrainę.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl