fot. pixabay.com

Rosja: Google ukarany grzywną za odmowę usunięcia zakazanych treści

Sąd w Moskwie ukarał we wtorek Google grzywną stanowiącą równowartość ponad 190 tys. dolarów za odmowę usunięcia zakazanych treści. To kolejna kara dla koncernu, która stanowi część kampanii przeciw wielkim amerykańskim firmom technologicznym.

Na Google nałożono pięć kar administracyjnych, w tym jedną za nieusunięcie treści związanych z uwięzionym opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym; w sumie Alphabet, firma-matka Google’a ma zapłacić 14 mln rubli (190 398 USD).

Na media społecznościowe już wcześniej nakładano kary finansowe; pod koniec lipca sąd ukarał Google grzywną w wysokości 3 mln rubli (41 tys. dol.) za odmowę lokalizowania danych rosyjskich użytkowników na terenie Rosji. Była to pierwsza taka grzywna dla Google’a, który wcześniej był karany za nieusuwanie zakazanych treści.

W lutym 2020 roku za odmowę zlokalizowania danych w Rosji ukarane zostały serwisy Twitter i Facebook. Facebook zapłacił grzywnę, a Twitter odwołał się od wyroku.

W kwietniu państwowy regulator internetu, urząd Roskomnadzor zażądał, by do końca maja Google, Twitter, Facebook i WhatsApp odpowiedziały na pytania dotyczące lokalizacji danych w Rosji. Urząd zagroził, że w razie odmowy serwisy te ukarane zostaną grzywną.

W czerwcu regulator ostrzegł, że Google może zostać ukarany karą w wysokości do 6 mln rubli (prawie 82 tys. USD) za to, że nie lokalizuje danych osobowych użytkowników rosyjskich w bazach danych na terenie Rosji.

Ponadto, od kilku miesięcy rosyjskie władze usiłują wzmocnić kontrolę nad Siecią, pracując nad kontrowersyjnym systemem „suwerennego internetu”, odizolowanego od wielkich światowych serwerów.

W 2015 roku w Rosji przyjęto ustawę o lokalizacji danych osobowych. Każda firma, rosyjska lub zagraniczna, której celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, powinna zapewniać rejestrowanie, gromadzenie i przechowywanie danych osobowych obywateli Rosji, wykorzystując serwery znajdujące się na terytorium tego kraju.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl