PAP/EPA

Zbrodnie wojenne dokonywane przez Rosjan

Rosja cały czas prowadzi ostrzał rakietowy na Ukrainie. To już 126. dzień zbrodniczej wojny. Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Siewierodonieku.

Rosja każdego dnia dopuszcza się zbrodni wojennych na Ukrainie. Specjalny raport w tej sprawie przygotowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Odnotowuje ona od samego  początku konfliktu naruszanie międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym zbrodnie wojenne.

 „Naruszenia te świadczą o poważnych następstwach konfliktu, który każdego dnia trwa. Główny ciężar skutków działań bojowych wciąż ponosi ludność cywilna” – podkreśliła Matilda Bogner, szefowa misji ONZ na Ukrainie.

Prokuratura Generalna Ukrainy odnotowała ponad 20 tysięcy przestępstw i zbrodni wojennych.

– Niestety, jak na razie ONZ nie ma prawnej definicji terminu państwo terrorystyczne, uzgodnionej przez wszystkich członków ONZ. Wojna, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, pokazuje nie tylko znaczenie tego pojęcia, ale także pilną konieczność, by ją legalnie usankcjonować na szczeblu Organizacji Narodów Zjednoczonych i ukarać każde państwo terrorystyczne – wskazał Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy wezwał Radę Bezpieczeństwa do usunięcia Moskwy z ONZ i utworzenia trybunału do zbadania działań rosyjskiej armii na Ukrainie. Dowodów na terrorystyczne działania Rosji nie brakuje. Widać to na filmie z ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku.

– Jasne jest, że takie były rozkazy. Oczywiste jest, że rosyjscy zabójcy otrzymali dokładne współrzędne. Chcieli zabić jak najwięcej ludzi w spokojnym mieście, w zwykłym centrum handlowym – zauważył Wołodymyr Załenski.

Podczas eksplozji zginęło ponad 20 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

– Każdego dnia noszę w sercu umiłowaną, udręczoną Ukrainę, która dalej jest nękana przez barbarzyńskie ataki, jak ten, który uderzył w centrum handlowe w Krzemieńczuku – mówił po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek.

Papież modlił się wspólnie z wiernymi o zakończenie tej – jak mówił –  szaleńczej wojny. Wzywał także, by niestrudzenie trwać w modlitwie o pokój.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl