Chcą zlikwidować Radio Maryja i TV Trwam

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która może prowadzić do likwidacji Radia Maryja i TV Trwam. Nowela w drastyczny sposób podwyższa opłaty za korzystanie z częstotliwości radiowych i telewizyjnych.

Większością głosów 296 do 152 posłowie opowiedzieli się za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która może prowadzić do likwidacji Radia Maryja i TV Trwam.

Sejmowa komisja infrastruktury przyjęła dziś poprawki, które nieco złagodziły ustawę i zmniejszyły górny limit opłat z wcześniej zakładanych 300 mln zł do 19 mln rocznie dla nadawców radiowych, oraz z 99 do 10 mln dla nadawców telewizyjnych. Kwoty tę wciąż jednak są ogromne i nie do udźwignięcia m.in. dla Radia Maryja i Tv Trwam – mówi dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

– To jest „pi-arowskie” zagranie. Powiedzieli 300 milionów rocznie, teraz mówią 19 milionów. To samo jest z telewizją. Tak wysoka kwota 26 milionów do zapłaty, jest dla nas niemożliwa. Utrzymanie radia kosztuje bardzo dużo, gospodarujemy oszczędnie, dlatego istniejemy. Radio i telewizja utrzymują się z datków ludzi. To jest niemożliwe żebyśmy mieli takie pieniądze. To jest uderzenie w radio, jego likwidacja -zaznaczył o. Dyrektor Tadeusz Rydzyk

Na realne zagrożenie upadkiem wielu mediów, z powodu wprowadzenia ustawy zwracali uwagę posłowie prawicowej opozycji podczas wczorajszej debaty w  Sejmie

– Podwyżki opłat dla nadawców radiowych i telewizyjnych za wykorzystanie częstotliwości mogą w przyszłości, jeśli zostaną zastosowane, doprowadzić do upadku wielu mediów. Tłumaczenia przedstawicieli rządu w tej kwestii nie rozwiały tych wszystkich wątpliwości, takie zagrożenie niestety istnieje i może być realne. Nie udzielenie koncesji mediom to jeden sposób, drugi to ewentualne zniszczenie niepokornych mediów stawkami opłat – powiedział poseł Jarosław Żaczek z Solidarnej Polski

Dziś w sejmie odbędzie się głosowanie nad ustawą. Jej poparcie zadeklarowały kluby: PO, Ruchu Palikota, PSL-u i SLD.

Dyrektor Radia Maryja apeluje do widzów TV Trwam i słuchaczy Radia Maryja o to, by dobrze przyjrzeć się jak głosowali poszczególni posłowie.

– To jest nieprawdopodobne i nieludzkie. Trzeba wiedzieć kto to robi, trzeba wiedzieć, kto niszczy Polskę, kto niszczy wolność słowa. Idźcie do wszystkich tych posłów, zapamiętajcie jak głosują – dodał o. Dyrektor Tadeusz Rydzyk.

Poseł Piotr Babinetz podczas wczorajszej debaty w Sejmie powiedział, że projekt ustawy przedstawiony przez rząd w druku 627 zakładał drastyczne podwyżki maksymalnych rocznych opłat za używanie częstotliwości przez radio i telewizję.

Wynika to z metody liczenia opłaty opartej o kwotę odpowiadającą pasmu o szerokości jednego kHz w jednej gminie w wysokości 400 zł. W ten sposób maksymalna opłata ogólnopolskiej stacji radiowej pomnożona przez liczbę ponad 2 tys.700 gmin, liczbę użytkowanych kHz dawała astronomiczną opłatę blisko 300 mln zł przy obecnym limicie ustawowym wynoszącym około 2 mln zł. Rząd obiecywał, że w rozporządzeniu do ustawy obniży tą kwotę do poziomu 1 mln zł. Nie może być tak, że tak istotna dla wszystkich stacji radiowych i telewizyjnych opłata obejmująca zarówno media publiczne, jak i komercyjne  i społeczne pozostawiona jest do dowolnego kształtowania przez rząd poza kontrolą Sejmu – podnosił poseł.

Podczas posiedzenia komisji posłowie opozycji dopytywali także o konkretne wyliczenia dotyczące podwyżek, opłat, skutków czy też wprowadzenia poprawek Platformy Obywatelskiej. Odpowiedzi na te pytanie jednak nie padły. Mówi poseł Barbara Bubula, były członek KRRiT.

– Nasze podatki zostały poddane pod głosowanie i odrzucone. Natomiast ze względu na to, że poprawka ze strony Platformy Obywatelskiej zmniejsza limit opłat dla telewizji cyfrowej z 99 mln dla całego multipleksu do kwoty ok. 10 mln; poparliśmy tą poprawkę ze względu na to, żeby nie pozostawiać tej kwoty 99 mln. To była poprawka Platformy pod naszą kwestią zgłoszona niemniej jednak ciągle jeszcze w sposób bardzo wysoki, wznosząca opłaty dla przyszłego multipleksu. Stąd będziemy głosować przeciwko całej ustawie, niemniej jednak chcielibyśmy, żeby w momencie kiedy ona przejdzie została pozbawiona tych najbardziej drastycznych elementów – powiedziała poseł Barbara Bubula.

 

Wypowiedź o. dr. Tadeusza Rydzyka


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź pos. Jarosława Żaczka


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedzi pos. Piotra Babinetza


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź pos. Barbara Bubula


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl