fot. pl.wikipedia.org

Resort zdrowia pracuje nad aktualizacją Cancer Planu

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad wdrożeniem kompleksowej strategii walki z rakiem, która pozwoli na poprawę wyników leczenia nowotworów w Polsce. Chodzi o aktualizację polskiego Cancer Planu.

Dokument obejmuje wszystkie aspekty walki z chorobami nowotworowymi nie tylko leczenie. Są to m.in. edukacja społeczna, profilaktyka i szkolenie kadr medycznych, poprawa diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz szybsze wychodzenie z choroby.

W Resorcie powołano zespół ds. wdrażania strategii walki z rakiem na lata 2015–2024.

Poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, mówi, że w Polsce dotychczas brakuje systemowych rozwiązań w tym zakresie. Działania Resortu były wyczekiwane.

– Wszystkie dane pokazują, że mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia, jeśli chodzi o walkę z rakiem. Trzeba szukać więc nowych rozwiązań, i tutaj należy zwrócić się o pomoc i dyskutować ze środowiskiem onkologicznym. Swego czasu przygotowało ono i zaproponowało Cancer Plan, który miał być taką drogą dojścia do parametrów wyleczalności i pięcioletnich przeżyć na poziomie innych krajów Unii Europejskiej. Dobrze, że ministerstwo chce szukać nowych rozwiązań; rozmawia ze środowiskiem i będzie proponować nowe formy organizacyjne i finansowe – komentuje Tomasz Latos.

Cancer Plan był inspiracją dla pakietu onkologicznego wdrożonego przez poprzedni rząd. Jego ustalenia nie okazały się jednak sukcesem. Teraz jest szansa, że zostanie on zrealizowany.

W Polsce mamy do czynienia z zastraszającymi statystykami dot. zachorowalności i zgonów, często spowodowanych zbyt późnym rozpoznaniem choroby.

RIRM

drukuj