Narodowa debata o zdrowiu

Resort zdrowia gotowy na narodową debatę o przyszłości służby zdrowia. Początkowo inicjatywa miała wystartować w marcu. Ostatecznie ruszy jednak za dwa tygodnie.

Debata jest potrzebna, bo przez lata nie wypracowano spójnej wizji, która odpowiadałaby na potrzeby pacjentów i pracowników służby zdrowia.

– Nie było takiej debaty, żeby przy jednym stole usiedli pacjenci, pracownicy ochrony zdrowia, eksperci, właściciele, czyli samorządy, rząd, właściciele prywatni różnych podmiotów – powiedział w lutym br. minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.  

Debata o przyszłości służby zdrowia miała ruszyć w marcu. Najpierw termin przesunął się na początek kwietnia. Teraz musimy zaczekać jeszcze dwa tygodnie.

– Miała być 5 kwietnia, czyli w czwartek, natomiast premier zwołał Radę Ministrów i przesuwamy ten termin o dwa tygodnie. Ja niestety wylatuję zagranicę na kongres ministrów zdrowia dotyczący bezpieczeństwa pacjenta i nie będzie mnie w przyszłym tygodniu, więc musimy to przesunąć, ale jesteśmy gotowi do ogłoszenia – dodał minister Szumowski.

Dyskusję zainauguruje konferencja prasowa pod hasłem: „Wspólnie dla zdrowia – zaproszenie do narodowej debaty o zdrowiu”. Wypracowane rozwiązania mają posłużyć za program dla ministra zdrowia przyszłej kadencji. Pierwsza debata może ruszyć w maju lub czerwcu. Spotkania będą odbywać się najrzadziej raz na dwa miesiące i zakończą się w po pierwszym kwartale przyszłego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj