fot. PAP/EPA

Rak mózgu coraz częstszy u młodzieży. Przyczyną nowoczesna technologia?

Na przestrzeni kilku lat trzykrotnie wzrosła liczba nowotworów mózgu u młodzieży. Przyczyna? Coraz więcej urządzeń bezprzewodowych, które emitują szkodliwe promieniowanie. O sprawie poinformowała TVP.

Źródłem promieniowania elektromagnetycznego są telefony komórkowe, laptopy i tablety. Jak alarmuje 200 specjalistów z 39 krajów świata – to główne czynniki powstawania nowotworów mózgu u coraz młodszych grup wiekowych.

Dr Jan Gawełko, szef podkarpackiego Centrum Onkologii przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie, podkreśla, że badania w tym zakresie są prowadzone cały czas. Jak dotychczas nie ma 100 proc. dowodów, aby falami udało się wywoływać nowotwory.

– Zagadnienie wymaga w dalszym ciągu intensywnych badań w celu jednoznacznego stwierdzenia, czy pola elektromagnetyczne wywołują nowotwory mózgu i pytanie jeszcze, jakie – bo jest ich kilka rodzajów – oraz czy można tu mówić o jakimś progu bezpieczeństwa – że wolno używać bezpiecznie jakiejś konkretnej energii, czy też nie. Nie ma w tych sprawach 100-procentowej jasności. Na pewno powinniśmy zachować ostrożność, natomiast nie potrafimy jeszcze na kilka pytań odpowiedzieć – wyjaśnia Dr Jan Gawełko.

Uczeni zaapelowali do ONZ i Światowej Organizacji Zdrowia o interwencję i zaostrzenie prawa w tym zakresie.

RIRM

drukuj