Ministerstwo Zdrowia zniosło ograniczenie wieku dotyczące programu badań prenatalnych

Resort zdrowia zniósł ograniczenie wiekowe przy kwalifikacji do udziału w programie badań prenatalnych. Od teraz badania te mogą wykonywać bezpłatnie wszystkie kobiety. W życie weszło już rozporządzenie w tej sprawie.

Dotychczas badania prenatalne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia mogły wykonać kobiety od 35. roku życia. Ministerialne rozporządzenie zniosło to kryterium.

Do włączenia do programu badań nadal wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę zawierające informację o jej zaawansowaniu.

W przypadku amniopunkcji lub biopsji trofoblastu czy kordocentezy potrzebne jest skierowanie zawierające wskazania do objęcia programem, opis nieprawidłowości i wyniki badań potwierdzające zasadność skierowania do programu.

Dr Robert Pietras, ginekolog i położnik, podkreślił, że ważne jest, aby lekarz decydował o konieczności wykonywania danego badania, a nie kobieta w ciąży. Specjalista wskazał, iż są to badania inwazyjne, a więc mogące zaszkodzić dziecku.

Wiąże się to z ryzykiem utraty zdrowia i życia przez dziecko. W czasie takiego badania może dojść do uszkodzenia dziecka, ponieważ nakłuwa się owodnię i wyciąga komórki od dziecka, które pływają w wodzie. Na takiej podstawie bada się czy tam nie ma cech uszkodzenia genetycznego w chromosomach. To nie jest dobre i powinno być raczej ograniczane, a nie poszerzane – oznajmił dr Robert Pietras.

Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu bezpłatnych badań prenatalnych może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl