Resort Sprawiedliwości zajmie się nieuczciwymi przedsiębiorcami

Ministerstwo Sprawiedliwości chce karać nieuczciwych przedsiębiorców, którzy okradają własne spółki. Prokurator zajmie się osobami, które działają na szkodę swojej firmy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przedstawiciele przedsiębiorców są świadomi nadużyć, ale nie wierzą, że zaostrzenie przepisów karnych rozwiąże problem.

Resort sprawiedliwości analizuje pomysł przywrócenia art. 585 Kodeksu spółek handlowych. W jego myśl za działania na szkodę spółki groziło do 5 lat pozbawiania wolności i grzywna.

To powrót do normalności w Kodeksie spółek handlowych – powiedział poseł Maciej Małecki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Artykuł 585 Kodeksu spółek handlowych precyzował odpowiedzialność osób zarządzających spółką za działania niekorzystne dla spółki. Wówczas, w 2011 r., głosami posłów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego ten przepis został zniesiony. Obserwując kulisy uchylenia tego przepisu można odnieść wrażenie, że było to działanie na rzecz konkretnego przypadku i konkretnej osoby dobrze znanej opinii publicznej, jednego z najbogatszych Polaków. Dzisiaj Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje obietnice składane przez Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej, czyli unormowania systemu prawnego w Polsce – zaznaczył Maciej Małecki.

Według mediów, nowelizacja prawa sprzed pięciu lat była „prezentem” polityków dla Ryszarda Krauzego, wtedy jednego z najbogatszych Polaków. Przepis usunięto z ustawy przed rozprawą, na której biznesmen miał odpowiadać za działanie na szkodę własnej spółki. Sprawę umorzono.

Działania Ministerstwa Sprawiedliwości mają przywrócić kontrolę państwa w tym obszarze i wyeliminować patologie.

 

RIRM

drukuj