fot. twitter.com/MinRozwoju

Resort rozwoju pracuje nad nowym projektem ustawy o rzemiośle

Ministerstwo Rozwoju prowadzi zaawansowane prace nad projektem ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym. Nowe przepisy będą skupiały się głównie na rozszerzeniu katalogu zawodów rzemieślniczych i regulacji systemu kwalifikacji zawodowych.

Chodzi m.in. o stworzenie tzw. katalogu zawodów obligatoryjnych, w przypadku których konieczny jest dualny system kształcenia uczeń-mistrz. Nad regulacjami pracuje specjalny zespół złożony z przedstawicieli resortu edukacji narodowej, Rady Dialogu Społecznego i szeregu ekspertów.

Przepisy mają dostosować rzemiosło do realiów XXI wieku. Ich projekt ma trafić do Sejmu po wakacjach.

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk podkreśla, że inicjatywa to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rzemieślników.

– Mamy wielu fachowców. Chcemy poszerzać szkoły branżowe przez aspekt zawodu mistrza. Pragniemy odbudować znaczenie rzemiosła właśnie w kontekście emocjonalnym, ale także zachęcić, zarówno rodziców, jak i dzieci do tego, aby z tych szkół korzystać. Wyższe wykształcenie może iść w parze z rzemiosłem, właśnie z uzyskaniem takiego tytułu mistrza. To są przykłady osób, które mogą osiągać kolejne stopnie naukowe i mieć zawód w ręku. W dzisiejszych COVID-owych czasach ogromne znaczenie ma to, aby pobudzać impuls gospodarczy i posiadać konkretne grupy zawodowców – mówi wiceminister rozwoju.

Resort rozwoju dodaje, że obecnie obowiązująca ustawa o rzemiośle pochodzi z 1989 roku i nie jest przystosowana do współczesnych realiów. Na polskim rynku rzemieślników działa obecnie ok. 300 tys. przedsiębiorstw, w przeważającej części to firmy rodzinne.

RIRM

drukuj