fot. pixabay.com

Resort rolnictwa chce dokonać reformy funkcjonowania KRUS-u

Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział zmiany w KRUS-ie. Mówił o podwyższeniu zasiłku chorobowego. Zapowiedział też, że rolnicy będą mogli otrzymywać emeryturę bez względu na to, czy przekażą czy nie przekażą gospodarstwa.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego świętowała jubileusz 30-lecia. W obchodach udział wziął wicepremier Henryk Kowalczyk. Mówił o planach resortu rolnictwa, który zamierza dokonać reform w działaniu KRUS-u. Przekonywał, że ta zmiana, nad jaką toczą się prace, nie wpłynie na zaufanie rolników do instytucji. Nie możemy zepsuć zaufania do KRUS-u, które było budowane przez 30 lat – wskazywał wicepremier.

– Ta zmiana polegałaby na jednej ważnej sprawie: uprawnienia emerytalne dla rolników, którzy kończą wiek emerytalny, czyli mężczyzna 65 lat, kobieta 60 lat – bez względu na to, czy gospodarstwo przekażą czy nie przekażą – żeby otrzymywali uprawnienia emerytalne i oczywiście otrzymywali emeryturę – wskazał Henryk Kowalczyk.

W ocenie wicepremiera, taka zmiana wyrównuje szansę między ubezpieczeniem w KRUS, a powszechnym systemem emerytalnym. Płacący składkę w ZUS-ie mogą po osiągnięciu wieku emerytalnego dalej pracować i pobierać emeryturę. Henryk Kowalczyk dodał, że reforma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników.

– Ona daje uprawnienia rolnikom i likwiduje dyskryminację, bo tak to trzeba jasno powiedzieć – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Propozycja resortu rolnictwa ma być wdrożona w przyszłym roku. Trwają prace nad oszacowaniem skutków regulacji. Wicepremier Henryk Kowalczyk dopytywany o inne reformy, wskazał na wzrost zasiłku chorobowego, który dziś w KRUS-ie wynosi 10 zł za każdy dzień niezdolności do pracy.

– Wdrażamy podwojenie świadczenia chorobowego, a więc zwiększenie o 100 proc. Ale również, bo jest to ze składek, będzie wzrost składki, ale składka wzrośnie o 40 proc – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie od nowego roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl