Kampania prewencyjna KRUS pt. „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”

,,Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz” – pod takim hasłem ruszyła kampania prewencyjna Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) na rzecz zmniejszenia liczby wypadków w rolnictwie. W 2019 r. odnotowano ponad 13,5 tysiąca wypadków w gospodarstwach rolnych. Było ich 10 proc. mniej niż rok wcześniej.

Uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta to zaraz po „upadku osób” grupa najczęstszych wypadków w rolnictwie. Ryzyko wypadku ograniczają m.in. świadomość zagrożeń i znajomość zachowań zwierząt.

– W tej kampanii pragniemy zwrócić uwagę na szczególne traktowanie zwierząt inwentarskich, które często są uczestnikami zdarzeń związanych z wpadkami. Wiele osób obcujących z tymi zwierzętami wie, jak się z nimi obchodzić. Natomiast wiemy, że zwierzę jest stworzeniem żywym. Wymaga od nas podejście z pewną czułością. Jeżeli będziemy się z nim dobrze obchodzić, nie będziemy przekraczali dobrostanu zwierzęcia, na pewno będzie ono z nami bardziej kooperowało i będzie mniej zestresowane i nie będzie to owocowało żadnym wypadkiem: przygnieceniem, uderzeniem czy pogryzieniem przez zwierzę, które jest w stresie. Eliminujemy stres u zwierząt. Na to chcemy zwrócić uwagę rolnikom – podkreśla Teresa O’Neill, rzecznik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.   

W ramach kampanii ,,Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz” będą odbywać się konkursy na temat gospodarstw rolnych, liczne spotkania czy szkolenia bhp.

RIRM

drukuj