Resort rodziny: już blisko 3,6 mln seniorów otrzymało trzynastą emeryturę na łączną kwotę ponad 5,7 mld złotych

Już blisko 3,6 mln seniorów otrzymało trzynastą emeryturę na łączną kwotę ponad 5,7 mld zł. Wypłata dodatkowego świadczenia przebiega zgodnie z planem – przekazała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. Kolejna transza dla prawie 1,5 mln osób zostanie wypłacona do 15 kwietnia.

Trzynastki wypłacane są z urzędu wraz z kwietniową emeryturą i rentą. Nie trzeba składać żadnego wniosku. Harmonogram wypłat dodatkowych świadczeń to: 1 kwietnia, 5 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia, 15 kwietnia, 20 kwietnia, 25 kwietnia.

„Już blisko 3,6 mln seniorów otrzymało trzynastą emeryturę na łączną kwotę ponad 5,7 mld złotych. Wypłata tego dodatkowego świadczenia przebiega zgodnie z planem. Pierwsze trzynastki trafiły do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą. Kolejna transza zostanie wypłacona do 15 kwietnia i zasili budżety prawie 1,5 mln osób uprawnionych” – wskazała minister Marlena Maląg.

W tym roku emeryci i renciści otrzymują trzynastkę w wysokości najniższej emerytury, która po waloryzacji wynosi 1588,44 zł brutto.

„To już po raz piąty wzmacniamy finanse naszych seniorów dodatkowym trzynastym świadczeniem. Troska o osoby starsze jest naszym konstytucyjnym obowiązkiem. Chcemy w ten sposób podziękować seniorom za to, że żyjemy dziś w wolnej Polsce” – podkreśliła szef MRiPS.

Zapowiedziała, że w tym rok seniorzy otrzymają też czternastą emeryturę, którą rząd chce wprowadzić na stałe.

„Wszystkie te działania mają uchronić budżety osób starszych przed skutkami obecnej sytuacji geopolitycznej. Łącznie na dodatkowe świadczenia oraz waloryzację rent i emerytur, która jest rekordowo wysoka, trafi w tym roku ponad 70 mld złotych” – podsumowała minister rodziny.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje osobom, które 31 marca mają prawo do emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej – w tym renty rodzinnej po inwalidzie wojennym lub wojskowym oraz rent rodzinnych wypadkowych, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Z kwoty świadczenia nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu.

Z kolei waloryzacja rent i emerytur polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl