Fot. pixabay.com

Resort klimatu zamierza zaostrzyć normy jakości węgla

Górnicza „Solidarność” alarmuje, że projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska zaostrzający normy jakości dla węgla uderzy w gospodarstwa domowe i spółki górnicze. Proponowane przez resort klimatu przepisy przewidują zakaz sprzedaży gospodarstwom domowym niektórych sortymentów węgla.

Zgodnie z projektem resortu klimatu dopuszczone do obrotu mają być paliwa typu: orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych spełniających określone normy. Regulacje w tym zakresie miałyby wejść w życie w 2031 roku.

W piśmie do minister Pauliny Hennig-Kloski związkowcy zażądali wycofania projektu rozporządzenia. Przewodniczący górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek, wskazał, że resort klimatu łamie w ten sposób umowę społeczną.

– Wskazaliśmy, że wszelkie, jakiekolwiek zmiany czy to w polskiej energetyce energetycznej, czy w rozporządzeniu o jakości paliw stałych ma być rozwijana umowa. Umowa mówi, że węgiel o połowę w tej wersji, którą dzisiaj produkujemy, ma być do 2040 roku, a glikol, czyli tzw. odgazowany węgiel do 2045 roku. Więc my się trzymamy umowy społecznej, bo jeżeli Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyjmie takie, a nie inne parametry, to my wywalmy polskie górnictwo z powietrze. De facto jest to krok do tego, żeby po pierwsze, ograniczyć przychody w Polskiej Grupie Górniczej, po drugie, większe substytuowanie z budżetu państwa, po trzecie, będą większe pokusy, żeby zamykać kopalnie. Na to nie ma zgody. Skoro podpisaliśmy z polskim rządem, samorządami i innymi umowę społeczną, to chcemy, żeby każdy rząd ją w pełni realizował – mówił Bogusław Hutek.

Projekt resortu klimatu wzbudził sprzeciw nie tylko związkowców oraz spółek węglowych, ale również Ministerstwa Przemysłu. Wśród uwag zgłoszonych do projektu resort wskazał m.in., że jego wdrożenie spowoduje niedobór węgla opałowego na ścianie wschodniej już w najbliższym sezonie grzewczym.

Jeśli Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wycofa się z projektu rozporządzenia, związkowcy zapowiadają protesty.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl