fot. PAP/Darek Delmanowicz

Resort infrastruktury zapowiada zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zmiany w egzaminie na prawo jazdy kategorii B. Zniknie część na placu manewrowym, a baza pytań zostanie zmniejszona.

Ma powstać też Centrum Egzaminowania zamiast Komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych. Założenia projektu ustawy przedstawił wiceminister infrastruktury, Stanisław Bukowiec.

Resort argumentuje, że egzaminu na placu manewrowym nie ma już w większości krajów Europy, a umiejętności kierowców powinny być oceniane w praktyce, czyli w ruchu drogowym.

Były wiceminister infrastruktury, poseł PiS, Rafał Weber, powiedział, iż z oceną projektu ustawy czeka, aż wpłynie on do Sejmu.

– Póki co za mało o niej wiemy, bo wiemy praktycznie tylko tyle, że ma nastąpić likwidacja tej części egzaminu praktycznego związanej z placem manewrowym. Pozostaje pytanie, czy również nastąpią zmiany w samych kursach, które też dotyczą placu manewrowego, bo egzamin powinien być wypadkową przygotowania kursanta. Pozostaje kwestia, czy są analizy, jak to wszystko wpłynie na ruch drogowy. Będziemy o to pytać, kiedy projekt ustawy wpłynie do Sejmu, a komisja infrastruktury będzie nad nim pracować – zapowiedział poseł Rafał Weber.

Resort chce, aby regulacje zmieniające system egzaminowania weszły w życie jeszcze w tym roku. Od ostatniej zmiany w systemie minęło 13 lat.

Opozycja ocenia, że to próba gaszenia pożaru po aferze z nieaktualną bazą pytań egzaminacyjnych. W poniedziałek do prokuratury trafiło zawiadomienie w tej sprawie [czytaj więcej].

RIRM

drukuj