fot. Monika Bilska

[RELACJA] Dobiegła końca XXII Pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci na Jasną Górę

Na Jasnej Górze zakończyła się XXII Pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyło hasło „Do Ciebie się uciekamy”. Transmisję wydarzenia przeprowadziły TV Trwam i Radio Maryja. 

https://twitter.com/MonikaaaBilska/status/1406532854826348545

Na Jasną Górę przybyły dzieci z Podwórkowych Kół Różańcowych z całego kraju. Zgromadzonych powitali o. Piotr Dettlaff CSsR oraz Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci.

Kilka minut po godz. 11.00 rozpoczął się koncert w wykonaniu ks. bp. Antoniego Długosza.

Następnie kilka słów do uczestników pielgrzymki skierowała Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Odniosła się do hasła pielgrzymki, które jest szczególne ważne w okresie pandemii [więcej].

– Tak jak brzmi nasze hasło: „Do Ciebie się uciekamy”, tak właśnie przez wieki nasi rodacy przychodzili na Jasną Górę, w różnych momentach swojego życia i różnych momentach naszej ojczyzny. Młodzi, zanim przystąpią do matury, przybywają na Jasną Górę i proszą Matkę Bożą o potrzebne łaski. My tak samo przychodzimy do Maryi z różnymi intencjami w naszych sercach. (…) To wszystko chcemy złożyć w sercu Matki Najświętszej. Ona zawsze nas słucha, Ona zawsze wyprasza u swego Syna potrzebne nam łaski – zwróciła uwagę Magdalena Buczek.

Założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci zaapelowała, aby nikomu nie zabrakło odwagi do tego, aby szerzyć modlitwę różańcową wszędzie tam, gdzie przebywamy.

– Nadchodzą wakacje i więcej czasu będziemy spędzać z naszymi przyjaciółmi, dlatego niech nie zabraknie nam odwagi w szerzeniu modlitwy różańcowej wszędzie tam, gdzie jesteśmy, abyśmy i my sami nigdy nie przestali się modlić, ale także do tej modlitwy zachęcali innych, bo chcemy pomóc Matce Bożej w ratowaniu świata. Niech Maryja umacnia nas, aby nigdy nie zabrakło nam odwagi –  mówiła.

Kolejnym punktem wydarzenia był koncert w wykonaniu Armii Dzieci.

Następnie młodzi pielgrzymi odmówili modlitwę różańcową pod przewodnictwem Magdaleny Buczek.

O godz. 13.30 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. bp. Antoni Długosz.

W homilii ks. bp Antoni Długosz mówił m.in. o roli rodziny oraz chrztu świętego.

– Rodzice pragną, abyśmy byli nie tylko ich dziećmi, ale również dziećmi Pana Boga, dlatego nas ochrzcili. W chrzcie świętym otrzymaliśmy wspaniałe dary od Boga. Staliśmy się Kościołem Pana Jezusa. Otrzymaliśmy również wiarę, której nie można zobaczyć. Jednak nasi rodzice jako katecheci i kapłani domowego kościoła troszczyli się o rozwój tego prezentu. I w końcu staliśmy się Dziećmi Bożymi – wyjaśnił duchowny.

Maryja kocha nas i prosi, byśmy postępowali w życiu tak, jak uczy nas tego Jezus Chrystus – podkreślał biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.

– Chciałbym, żebyście zwracali się do Matki Bożej nie tylko podczas Pielgrzymki, ale żeby cała wasza rodzina rozmawiała z Maryją i przedstawiała Jej swoje sprawy, czyli radości, smutki, zwycięstwa i porażki. Matka Boża chętnie nas słucha i cieszy się, kiedy o Niej pamiętamy – powiedział ksiądz biskup.

Na zakończenie Eucharystii słowo do młodych pielgrzymów skierował o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Redemptorysta zaznaczył, że zaangażowanie w XXII Pielgrzymkę Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci i przybycie na Jasną Górę jest procesem siania ziarna.

– Ziarno, aby wyrosło, potrzebuje trochę czasu, dlatego bądźmy cierpliwi. Nie wszystko od razu. Niedawno słyszałem, że uczeni znaleźli w egipskich piramidach ziarna, które mają więcej niż 3 tys. lat, ziarna z tamtej epoki. Naukowcy wsadzili te ziarna do ziemi i wydały one owoc – wyrosły. Tak samo może być w życiu młodych ludzi. Może to ziarno gdzieś się zagubiło, zawieruszyło i może niekiedy potrzeba wielu lat, aby wyrosło i wydało owoc. Ważne, aby siać, aby się nie zniechęcać, aby to ziarno rzucać w glebę serc młodych ludzi z miłością i ono zaowocuje. Za to, że siejecie – bardzo wszystkim dziękuję – akcentował o. Dariusz Paszyński CSsR.

Głos zabrał również Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Redemptorysta wskazał, że najmłodsi są szczególnie uprzywilejowani w oczach Pana Boga i Maryi, a dowodem na to są objawienia maryjne, których doświadczały dzieci [więcej].

– Matka Boża woła również do was. Objawiła się ona właśnie takim jak wy w Fatimie i innych miejscach. Ponadto potrzebuje Ona pomocników także w Polsce. Życzę wam tego, byście odpowiedzieli Matce Bożej „tak” – powiedział.

Dyrektor Radia Maryja zachęcił dzieci do dalszego uczestniczenia w PKRD oraz regularnej modlitwy różańcowej.

– Organizujcie te Podwórkowe Kółka Różańcowe. Rodzice, pomóżcie w tym swoim dzieciom. Bóg zapłać za to, że jesteście – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Wydarzenie transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.

radiomaryja.pl

 

 

drukuj