Różańcowi apostołowie

fot. Monika Bilska

Odpowiadają na prośbę Matki Bożej i każdego dnia odmawiają modlitwę różańcową. Pod hasłem „Do Ciebie się uciekamy” w niedzielę odbyła się XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci na Jasną Górę. W centrum spotkania była Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Antoniego Długosza. Modlitewne wydarzenie relacjonuje poniedziałkowy „Nasz Dziennik”.

Biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej w homilii akcentował, że wielkim skarbem jest rodzina, a rodzice są tymi, którzy prowadzą dzieci do drugiego rodzinnego domu – Kościoła.

– W Kościele przeżywamy wspólnotę z Panem Jezusem – mówił.

Odwołując się do hasła pielgrzymki, ks. bp Antoni Długosz podkreślił, że Maryja zawsze nam pomaga. Objawiając się w różnych miejscach na świecie, także w Polsce, prosi o modlitwę różańcową. Zachęcał dzieci, by często zwracały się do Maryi, by na swoich biurkach miały Jej wizerunek.

Jubileuszowe życzenia

Ksiądz bp Antoni Długosz nawiązał do obchodzonego dokładnie wczoraj złotego jubileuszu święceń kapłańskich o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja.

– Nie byłoby naszego spotkania, gdyby nie było Twojej działalności, Ojcze. Dziękujemy za to, jako Twoi synowie i córki – mówił ksiądz biskup.

Za działalność założyciela Radia Maryja wdzięczność wyraził też o. Dariusz Paszyński CSsR, wiceprowincjał ojców redemptorystów. Dziękował o. Tadeuszowi Rydzykowi za to, że zabiega o chwałę Bożą, o dobro Kościoła i o zbawienie dusz; za to, że chce każdego, bez wyjątku, człowieka pozyskać dla Boga.

Dyrektor toruńskiej rozgłośni podziękował za okazaną życzliwość. Wyraził też słowa wdzięczności wobec tych, którzy przyczynili się do organizacji pielgrzymki PKRD na Jasną Górę. Wspominał początki powstania przed 24 laty Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Zachęcał najmłodszych do podejmowania działań na chwałę Matki Najświętszej.

– Będziecie Jej pomagać, aby zbawiać świat? – pytał małych pielgrzymów.

– Organizujcie Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci, rodzice pomóżcie! – apelował o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Do powierzania wszystkich spraw Maryi zachęcała Magdalena Buczek, założycielka pierwszego PKRD. Odwołując się do hasła pielgrzymki, mówiła o tym, by zawsze zwracać się do Maryi.

– Kiedy jest nam trudno, ciężko i smutno, zawsze wtedy przychodzimy do Mamy, bo wiemy, że Ona nas pocieszy, przytuli, da nam dobre słowo oraz znajdzie rozwiązanie – mówiła Magda Buczek.

Założycielka PKRD poprowadziła modlitwę dziesiątkiem Różańca św. Dzieci prosiły w intencji Kościoła i Polski, by stawała się Królestwem Chrystusa. Ojciec Piotr Dettlaff z Radia Maryja, który opiekuje się PKRD, przypomniał, że Maryja, objawiając się w wielu miejscach świata, prosi: „Odmawiajcie codziennie Różaniec”.

Czas świadectwa

Wspólne spotkanie u Matki to czas umocnienia, ale także dawania świadectwa.

O tym, że nawet czas pandemii nie zatrzymał różańcowej modlitwy podwórkowej, mówili pielgrzymi z Zakrzówka.

– Chodzę do klasy zerowej w Zakrzówku. W mojej szkole codziennie odmawiamy Różaniec podwórkowy, zostajemy w klasie po lekcjach i razem z panią się modlimy. Czasem też się modlą nasze mamusie, gdy po nas przyjdą, aby zabrać nas do domu. Matka Boża nam pomaga i jest z nami – mówiła Amelka.

Świadectwem dzieliła się również Ania z klasy ósmej ze szkoły w Zakrzówku.

– Modlitwa różańcowa jest obecna w moim życiu, odkąd sięgam pamięcią. Od czwartego roku życia, kiedy stałam się przedszkolakiem, należę do Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci prowadzonego w naszej szkole. W czasie pandemii nie zrezygnowaliśmy z modlitwy. Codziennie o wyznaczonej godzinie modliliśmy się online na messengerze. Różaniec to skarb, który trzeba odkryć. Kochajcie Pana Jezusa i Matkę Bożą – zachęcała Ania.

Tu bije serce Narodu

Na Jasną Górę przyjechały dzieci z różnych stron Polski. W spotkaniu uczestniczył m.in. pan Florian ze Stalowej Woli z 4-letnią córeczką Tereską i 7-letnim synkiem Michałem.

– Tu, jak mówił św. Jan Paweł II, „bije serce Narodu”. W dzisiejszej dobie, gdy tak wielu ludzi nie wierzy w Pana Boga, dzieci potrzebują spotkania ze swoimi rówieśnikami, aby umacniać wiarę, zobaczyć, jak wiele dzieci kocha Matkę Bożą – zaznaczył pan Florian.

Pielgrzymka to czas wspólnego tańca i śpiewu. Dla pielgrzymów wystąpił ks. bp Antoni Długosz oraz zespół Armia Dzieci. Z jasnogórskiego szczytu w niebo wzleciało 10 gołąbków, symboli pokoju. Były konkursy z nagrodami. Zwycięscy otrzymali rowery. Transmisję z uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Małgorzata Bochenek/Nasz Dziennik/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl