fot. http://www.medjugorje.hr/en/multimedia/photos/photos/

Rektor Polskiego Domu Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju: Medjugorie to miejsce nawrócenia tysięcy osób

Medjugorie to dziś przede wszystkim miejsce nawrócenia tysięcy ludzi z całego świata – powiedział ks. Artur Stępień SAC, rektor Polskiego Domu Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju w Medjugorie. Rocznie przyjeżdża tu od 3 mln do 3,5 mln pielgrzymów, którzy korzystają ze spowiedzi.

Ks. Artur Stępień SAC powiedział, że większość pielgrzymów szuka w Medjugorie przede wszystkim „duchowego odrodzenia, pokoju wewnętrznego, jakiegoś światła na dalszą drogę życia”.

„Przyjeżdżają bardzo często osoby duchowo zagubione – żyjące w grzechu, cierpiące z powodu różnego rodzaju zniewoleń, grzechów bliskich i doświadczają tu duchowej przemiany” – wyjaśnił zakonnik.

Zmarły 13 sierpnia 2021 roku ks. abp Henryk Hoser SAC, wizytator apostolski, w 2020 roku nazwał Medjugorie „konfesjonałem współczesnego świata”. Wspominał, że szafarze sakramentów w Medjugorie mówią o głębokich spowiedziach, często nawet z całego życia.

„Ludzie zaczynają w nowy sposób oceniać dotychczasowe doświadczenia, odkrywając perspektywę na przyszłość. Wielu odnajduje przy tym swoje powołanie religijne” – wyjaśnił ks. abp Henryk Hoser SAC.

Dodał, że wielu młodych dopiero w tym miejscu odkrywa modlitwę i sens życia.

„To daje im nadzieję i budzi zaufanie do siebie oraz do życia jako takiego. Dzięki temu mają także odwagę odpowiedzieć na Boże zaproszenie” –  wyjaśnił.

W ocenie ks. Artura Stępnia SAC, tym, co może zaskakiwać, to fakt, że „propozycja duszpasterska w Medjugorie nie ma w sobie nic nadzwyczajnego, czego nie można znaleźć w innych miejscach kultu religijnego”.

„Codziennie o godz. 7.30 celebrowana jest Msza święta w języku chorwackim, na którą w większości uczęszczają miejscowi. Do godziny 14.00 w wyznaczonych miejscach odprawiane są Eucharystie w językach narodowych, między innymi po polsku, włosku, hiszpańsku, angielsku czy francusku. W zależności od potrzeb pielgrzymów liturgie sprawowane mogą być także po ukraińsku lub innych językach” – powiedział ks. Artur Stępień SAC.

Przekazał, że codziennie o godzinie 18.00 rozpoczyna się modlitwa różańcowa przy kościele parafialnym, po której o godzinie 19.00 celebrowana jest Msza święta w języku chorwackim, która tłumaczona jest na kilka języków. Po niej, w zależności od dnia tygodnia, jest kolejna część różańca lub adoracja Najświętszego Sakramentu.

„Młodzi potrafią trwać w ciszy na adoracji nawet przez godzinę. 12 tys. siedzących, klęczących, czy stojących w milczeniu robi ogromne wrażenie” – powiedział w 2020 roku ks. abp Henryk Hoser SAC.

„Myślę, że wielu ludzi ma w Medjugorie okazję doświadczyć wspólnoty Kościoła powszechnego, co umacnia ich na drodze wiary” – powiedział ks. Artur Stępień SAC.

Przekazał, że według szacunków w 33. Międzynarodowym Festiwalu Młodych, który odbył się w dniach 1-6 sierpnia w Medjugorie, wzięło udział około 50 tys. młodych z całego świata. W 2019 roku było około 60 tysięcy.

„Nabożeństwa i konferencje tłumaczone były na 16 języków, co pokazuje ogólnoświatowy zasięg Medjugorie. Najliczniejszą grupę zagraniczną stanowią Polacy i Włosi. Byli także pątnicy z Ukrainy, którzy zaczęli przyjeżdżać do tego miejsce jeszcze przed wybuchem wojny w lutym 2022 roku. Sporą grupę stanowili także pielgrzymi używający języka hiszpańskiego, w tym było wiele osób z Ameryki Łacińskiej” – powiedział ks. Artur Stępień SAC.

„Można było spotkać także osoby z Azji” – dodał zakonnik.

Wyjaśnił, że zgodnie z osobami badającymi objawienia w Medjugorie „to ich treść wpisuje się w orędzia Matki Bożej w Fatimie, Kibeho czy w innych miejscach, które zostały zatwierdzone przez Kościół.

„Według widzących, Matka Boża przedstawiła się w Medjugorie jako Królowa Pokoju i prosi ludzi o nawrócenie. Jako środki mogące zmienić bieg historii świata, wskazuje na modlitwę różańcową, pokutę i post” – informuje.

Obowiązkowym miejscem, które nawiedzają pielgrzymi jest tzw. góra objawień znajdująca się kilkaset metrów ponad przysiółkiem wioski Bijakovici zwanym Podbrdo. W dwudziestą rocznicę objawień postawiono tam figurę Królowej Pokoju wykonaną zgodnie ze wzorcem, który znajduje się przed kościołem parafialnym. U podnóża góry znajduje się „Niebieski Krzyż” umieszczony w 1985 roku. W tym miejscu od 4 lipca 1982 roku regularnie spotyka się grupa modlitewna jednego z wizjonerów – Ivana.

Drugim miejsce pielgrzymowania jest góra Križevac. Znajduje się tam Krzyż ustawiony jeszcze w 1933 roku, z okazji „Roku Odkupienia”. Wzniesiono go ze zbrojonego betonu o wysokości 8,56 m. Wyryto na nim napis: „Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi rodzaju ludzkiego na znak wiary, miłości i nadziei, na pamiątkę 1900. rocznicy Męki Jezusowej”. W cokół krzyża wmurowano relikwie Krzyża Jezusa otrzymane z Rzymu. Od początku objawień Matki Bożej na Križevacu odmawia się Drogę krzyżową. W roku 1988 umieszczono tam płaskorzeźby wykonane z brązu.

Parafią św. Jakuba w Medjugorie opiekują się ojcowie franciszkanie. Jednak kościół nadal nie ma statusu sanktuarium. Szczyt pielgrzymkowy trwa od maja do października.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl