catholicnewsagency.com

Papież Franciszek zgodził się na organizowanie pielgrzymek do Medjugorje

Papież Franciszek zgodził się na organizowanie pielgrzymek do Medjugorje w Bośni i Hercegowinie – poinformował w niedzielę wizytator Stolicy Apostolskiej dla tamtejszej parafii ksiądz arcybiskup Henryk Hoser oraz nuncjatura apostolska w Sarajewie.

Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti tłumacząc tę decyzję wyjaśnił zarazem, że nie należy jej interpretować jako uznania domniemanych objawień, do jakich miało tam dojść. To wymaga – dodał – „dalszych badań ze strony Kościoła”.

„Należy uniknąć tego, aby takie pielgrzymki wywoływały zagubienie czy dwuznaczność, jeśli chodzi o aspekt doktrynalny” – zastrzegł Gisotti. Podkreślił, że dotyczy to także wszystkich duszpasterzy, którzy chcą udać się do Medjugorje i odprawiać w tym miejscu uroczystości.

„Biorąc pod uwagę znaczny napływ osób do Medjugorje i liczne owoce łaski, które się narodziły, takie zalecenie świadczy o szczególnej uwadze duszpasterskiej Ojca Świętego, którą chce otoczyć to miejsce, by sprzyjać i krzewić owoce dobra” – oświadczył watykański rzecznik.

To kolejna ważna decyzja Papieża w sprawie Medjugorje; najpierw mianował on księdza arcybiskupa Hosera specjalnym wysłannikiem, a potem wizytatorem dla tamtejszej parafii. Jego misja ma charakter ściśle duszpasterski i nie dotyczy kwestii uznania tzw. objawień maryjnych.

Watykan nie uznał dotąd objawień w miasteczku, któremu sławę przyniosły świadectwa młodych ludzi, twierdzących, że 24 czerwca 1981 roku widzieli tam Matkę Bożą. Według tych sześciu osób w ciągu 36 lat objawienia te powtórzyły się w miejscach ich zamieszkania.

W 2010 roku ówczesny papież Benedykt XVI powołał komisję do zbadania sprawy objawień. Na jej czele stał ksiądz kardynał Camillo Ruini. Komisja ta przygotowała raport, który ma być podstawą decyzji Papieża w sprawie Medjugorje. Jest ona oczekiwana od kilku lat.

PAP/RIRM

drukuj