fot. facebook.com/SanktuariumPiekary

W Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich trwa  adoracja Najświętszego Sakramentu w monstrancji z Medjugorje

W Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich do 7 czerwca można adorować Jezusa w niezwykłej monstrancji związanej z sanktuarium w Medjugorje.

Doświadczenie pobytu w Medjugorje, skutków wojny w byłej Jugosławii oraz braku porozumienia pomiędzy różnymi narodami, religiami i wyznaniami w wielu częściach świata, w tym również w Jerozolimie, skłoniło kilka osób do podjęcia działań szerzących ideę modlitwy o pokój. I tak w 2008 roku powstało Stowarzyszenie Królowej Pokoju.

– Na bazie tego Stowarzyszenia zrodziła się idea 12 Gwiazd w Koronie Maryi. To w nawiązaniu do Księgi Apokalipsy św. Jana, gdzie wyraźnie jest opisana postać „Niewiasty obleczonej w słońce, księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”. Wtedy zrodziła się ta idea, ta myśl zbudowania 12 ołtarzy Wieczystej Adoracji – podkreśla ks. Krzysztof Fulek, proboszcz Sanktuarium w Piekarach Śląskich.

Ołtarze powstają w Polsce, w pracowni gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. To klasyczny tryptyk, a centralnym jego miejscem – sercem – jest monstrancja w kształcie postaci Maryi, co jest szczególnie wymowne – zauważa Mateusz Mesklewski, kierownik Centrum Pielgrzymkowego przy Sanktuarium w Piekarach Śląskich.

– Teraz w tej Monstrancji pokoju dostrzegam taki bardzo szczególny znak obecności Pana Boga, ponieważ to wpisanie Eucharystii, hostii w tą postać Maryi jest świetnym posunięciem. Oddaniem idei, którą Jan Paweł II wskazał w swojej encyklice o Matce Bożej i później w encyklice o Eucharystii pisząc, że Maryja jest Niewiastą Eucharystii – akcentuje Mateusz Mesklewski.

Na całym świecie ma być 12 takich ołtarzy, przed którymi będzie trwała modlitwa w intencji pokoju. Wśród tych miejsc są między innymi sanktuarium w Kibeho w Rwandzie, gdzie ćwierć wieku temu doszło do ludobójstwa, słynna Grota Mleczna w Betlejem, czy polski Niepokalanów. Wszędzie jednak Maryja prosi o to samo – zauważa ks. abp Grzegorz Ryś, ordynariusz archidiecezji łódzkiej.

– Maryja we wszystkich miejscach, tak naprawdę wzywa do tego samego, to znaczy do nawrócenia, które się rodzi z modlitwy. Medjugorje jest miejscem wielkiej adoracji, modlitwy różańcowej i rzeczywiście obficie udzielanego sakramentu pokuty – podkreśla ks. abp Grzegorz Ryś.

Półtorametrowa monstrancja waży 25 kilogramów, a do jej wykonania użyto szlachetnych kamieni i kruszców. To wotum dziękczynne pielgrzymów z całego świata, przekazane jako dar Międzynarodowemu Centrum Modlitwy o Pokój w Medjugorje. Aktualnie monstrancja peregrynuje po Polsce. Do 7 czerwca będzie w Piekarach. Dla parafian i mieszkańców to wyjątkowa okazja do spotkania z Jezusem.

W Piekarach Śląskich adoracja odbywa się codziennie od godz. 10.30 do 18.00. W niedzielę od 15.00 do 16.00 oraz od 17.00 do 18.30.

TV Trwam News

drukuj