catholicnewsagency.com

Ks. abp Hoser zapowiedział, że sanktuarium w Medjugorje zostanie powiększone

Specjalny wizytator apostolski przy parafii w Medjugorje w Bośni i Hercegowinie ks. abp Henryk Hoser ogłosił, że tamtejsze sanktuarium zostanie powiększone ze względu na rosnącą liczę pielgrzymów. Podkreślił, że miejsce to znają ludzie na całym świecie.

W wypowiedzi dla prasy w BiH emerytowany arcybiskup warszawsko-praski, mianowany w zeszłym roku przez papieża Franciszka wizytatorem apostolskim, powiedział: „Widzimy wzrost liczby pielgrzymów z całego świata”.

„Wydaje mi się, że więcej ludzi wie, gdzie znajduje się Medjugorje, niż jak nazywa się stolica kraju” – dodał ks. abp Hoser.

Wyjaśnił, że grupa architektów pracuje nad projektem powiększenia sanktuarium.

„Plan polega na poszerzeniu przestrzeni na uroczystości liturgiczne tak, by sprawdzało się to we wszystkich warunkach klimatycznych; będzie chłodno latem i ciepło zimą” – podkreślił polski hierarcha.

Wizytator apostolski przy parafii w Medjugorje w Bośni i Hercegowinie zaznaczył, że są też plany budowy kaplicy.

Medjugorje to miejscowość niedaleko Mostaru. Od 1981 roku słynie wśród wiernych jako miejsce domniemanych, powtarzających się objawień maryjnych, wciąż analizowanych przez Watykan, który dotąd ich nie uznał. Z racji objawień osada stała się dużym ośrodkiem pielgrzymkowym. Przybywa tam rocznie około 2,5 miliona osób.

Swą misję wizytatora apostolskiego ks. abp Hoser rozpoczął w lipcu 2018 roku po tym, gdy wcześniej był tam wysłannikiem papieża.

Misja ks. Arcybiskupa ma wyłącznie charakter duszpasterski oraz organizacyjny i polega na wspieraniu miejscowych struktur kościelnych w wypełnianiu przez nie zadań związanych z potrzebami tamtejszych wiernych i licznych pielgrzymów. Jednocześnie funkcja ta nie dotyczy oceny objawień maryjnych, bo jest to kwestia doktrynalna.

Decyzja papieża Franciszka w sprawie tego, czy objawienia zostaną uznane, oczekiwana jest od kilku lat. Jego poprzednik, Benedykt XVI, w 2010 roku powołał komisję do zbadania sprawy objawień. Przygotowała ona dokumentację na ten temat.

W 2015 roku, wracając z Sarajewa, papież Franciszek zapowiedział, że wkrótce podejmie decyzję w tej sprawie. Decyzja nadal nie zapadła. Podczas rozmowy z dziennikarzami w samolocie papież dał do zrozumienia, że ma pewne wątpliwości dotyczące kwestii tych objawień.

„Wolę Matkę Bożą jako matkę, a nie jako kierowniczkę urzędu pocztowego, wysyłającą komunikaty każdego dnia. Są tacy, którzy myślą, że Matka Boża mówi tak: przyjdźcie tego i tego dnia o takiej i takiej godzinie, przekażę wiadomość temu świadkowi” – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek położył natomiast nacisk na ważny jego zdaniem aspekt duchowy i duszpasterski Medjugorje, to znaczy fakt, iż ludzie tam nawracają się i zmieniają życie.

„I nie dochodzi do tego za sprawą czarodziejskiej różdżki. Tego faktu nie można zanegować. Teraz, aby temu się przyjrzeć, mianowałem zdolnego biskupa” – oświadczył papież Franciszek, odnosząc się do misji ks. abp. Hosera.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl