fot. flickr

Rekrutacja podwójnego rocznika

Minister edukacji narodowej rozpoczyna serię spotkań z samorządowcami na temat rekrutacji do szkół średnich. Dziś rozmawia z prezydentem Warszawy. Samorządy przekonują, że brak miejsc w szkołach to wina rządu. W odpowiedzi padają argumenty, że to samorządy nie wywiązały się ze swoich obowiązków.

Duże miasta zgłaszają kolejne informacje o braku miejsc w szkołach. Aleksandra Dulkiewicz mówi o ponad tysiącu młodych ludzi z Gdańska, którzy nie dostali się do żadnej szkoły. I przekonuje, że problemy mają też Warszawa i Kraków. Z ust prezydent Gdańska padają ostre oskarżenia.

– Ja tej wiosny niemal każdego dnia dostawałam wiadomości o tym, że są kolejne próby samobójcze w ostatnich klasach podstawówki i gimnazjum. Presja dodatkowa, jaką na tych ludzi wytworzył rząd PiS – nie boję się użyć tego słowa – bo oni są autorami tej reformy – mówiła w Polsacie Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska wini rząd za myśli samobójcze wśród młodych. Ale rząd przypomina, że o podwójnym roczniku było wiadomo od dawna. Wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek wskazuje, że nie zdążyły tylko duże miasta, w tym Lublin.

– Tylko na terenie miasta Lublin, ale jak słyszymy również w innych miastach metropolitarnych, zarządzanych przez PO i lewicową opozycję, są problemy – wskazuje prof. Przemysław Czarnek.

I tutaj wojewoda lubelski mówi o nieudolności samorządowców, ale i celowym działaniu, które ma prowadzić do podburzania dzieci i młodzieży. Podobnych problemów nie ma na terenie powiatu łukowskiego.

– Nie ma najmniejszych problemów dla dzieci i młodzieży, które ukończyły ósme klasy i szkoły gimnazjalne. I wszystkie szkoły średnie będą miały nauczanie w jednej zmianie. Starosta był na to przygotowany, miał na to trzy lata – podkreśla wojewoda lubelski.

Rząd jednak – w odpowiedzi na słowa samorządowców – planuje interwencję. Jeszcze dziś minister edukacji Dariusz Piontkowski ma rozmawiać z prezydentem Warszawy. Ale to nie ostatnie takie spotkanie.

– Tam, gdzie są problemy minister edukacji narodowej, będzie spotykał się z włodarzami dużych miast, z zarządami tych samorządów. I mam nadzieję, że wspólnie będziemy się starali rozwiązać maksimum problemów, które pojawiły się – wskazuje Michał Dworczyk.

Minister Michał Dworczyk przypomina, że to obowiązkiem samorządów jest zapewnienie miejsc w szkołach dla uczniów.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że rząd ze swojej roli się wywiązał.

– Po stronie budżetowej, bo to jest też obowiązek, żeby dopomóc, po stronie budżetowej Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że przeznaczyło środki wcześniej w subwencji po to, żeby te możliwości zabezpieczyć – mówi Mateusz Morawiecki.

Nie zmienia to jednak faktu, że problem pozostaje nierozwiązany. Rekrutacja do szkół średnich wciąż trwa. Za nami wstępne szacunki, ostateczne będą ogłoszone w najbliższych dniach – informują kuratoria oświaty.

TV Trwam News/RIRM

drukuj