fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Rekordowy przyrost zakażeń COVID-19 w Polsce

Resort zdrowia kolejny raz notuje rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem. We wtorek potwierdzonych zostało 680 przypadków. W tych regionach, gdzie sytuacja będzie najpoważniejsza, może zostać ograniczona liczba gości na weselach. Trwają prace nad przepisami, które pozwolą skutecznie egzekwować przestrzeganie reżimu sanitarnego w sklepach.

Sobota – ponad 650 zakażeń. Niedziela – blisko 550. Poniedziałek – 575. Dzisiaj kolejny rekord, ale rekord w złym znaczeniu tego słowa. Resort zdrowia poinformował o 680 nowych przypadkach koronawirusa.

– Na ten bilans głownie rzutują trzy województwa, które notują ponad 400 zakażeń w sumie. To jest Śląsk, Małopolska i Wielkopolska – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Na Śląsku wirus rozprzestrzenia się najszybciej w kopalniach. W Małopolsce zaatakował trzy duże zakłady pracy. W Wielkopolsce liczba chorych powinna niedługo spaść. Tam spore ognisko w firmie drobiarskiej zostało już przetestowane.

Resort zdrowia chce egzekwować przestrzeganie reżimu sanitarnego. I rzeczywiście, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas tłumaczył, że będą masowe kontrole w sklepach. I tutaj inspekcja sanitarna będzie współpracowała z policją.

– Według mojej oceny, wystarczyłby mandat w wysokości 500 złotych, całkowicie odegrałoby to rolę istotną, rolę edukacyjną, żeby przypomnieć, że to jest ważne – powiedział Jarosław Pinkas.

W powiatach, w których skala zachorowań będzie bardzo duża, może zostać zaostrzony limit gości na weselach. Spadnie do 100 osób. Nie ma jednak w tej sprawie ostatecznej decyzji. Na pewno obowiązkiem będzie rejestracja wesela. I to w całej Polsce.

– Czyli zgłoszenia go do sanepidu, czyli liczby gości, listy konkretnych gości. To w razie czego jest też pomocne przy dochodzeniu sanitarno-epidemiologicznym – wskazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Resort zdrowia pracuje także nad rozwiązaniem ustawowym, które pozwoli właścicielom sklepów wyegzekwować od klientów noszenie maseczek.

https://twitter.com/PremierRP/status/1289169684550623234

Taki klient, bez maseczki, nie zostałby obsłużony. Właściciel sklepu, który – mimo nowych przepisów – obsłuży takiego klienta, może spodziewać się kary.

TV Trwam News

drukuj