fot. pixabay.com

Rekord zapotrzebowania na pracowników w Polsce

Padł rekord zapotrzebowania na pracowników. W ubiegłym miesiącu – pomimo obostrzeń – liczba ofert pracy opublikowanych w sieci była największa od początku pandemii. Dane jednej z firm przytoczyła dziś „Rzeczpospolita”. Wynika z nich, że w marcu w polskim internecie pracodawcy udostępnili blisko 285 tys. ofert pracy. To o 20 proc. więcej niż w lutym i 21 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wzrost w zapotrzebowaniu na pracowników odnotowały niemal wszystkie branże. Przodują m.in. budownictwo i nieruchomości, a także produkcja, logistyka i transport. Rąk do pracy szukają także sektory IT i telekomunikacja.

Dobra sytuacja wynika przede wszystkim z zaradności polskich przedsiębiorców – powiedziała poseł Jadwiga Emilewicz, była minister przedsiębiorczości i technologii.

Polityk dodała, że ważnym czynnikiem jest pomoc państwa dla firm.

– Zwłaszcza większe transze pomocy były uzależnione od utrzymania miejsc pracy, a zatem to powstrzymało ewentualną aktywność zwolnieniową. Jednocześnie sektory, o których czytamy, że rekrutują pracowników, są sektorami, które w czasie pandemii nie rejestrowały strat a zwyżki, bo logistyka czy transport (kiedy handel przenosi się ze sklepu do sieci) jest naturalnym miejscem wzrostowym. Co do branży IT, to mówiliśmy, iż ona nie tylko rozpędzała się bardzo znacząco przed pandemią, ale w czasie pandemii włączyła 5 i 6 bieg – powiedziała poseł Jadwiga Emilewicz.

Na wielkie ożywienie w rekrutacji w ub. miesiącu wskazują także udostępnione przez „Rzeczpospolitą” dane popularnego portalu Pracuj.pl. W marcu opublikowano tam ponad 75,5 tys. ofert pracy, czyli prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

 

RIRM

drukuj