fot. PAP/EPA

Refleksje na temat życia rodziny

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej Ojciec Św. Franciszek skupił się na temacie życia rodziny.  Jak mówił, to właśnie słowa „czy mogę?”, „dziękuję” i „przepraszam” otwierają drogę do dobrego życia w rodzinie. Z kolei ich brak może doprowadzić nawet do upadku rodziny. Dlatego Papież apelował, aby nigdy nie kończyć dnia bez pojednania.

Wejście w życie drugiego człowieka, a co za tym idzie w życie rodzinne wymaga pokoju, zaufania i szacunku. Zaufanie jednak nie upoważnia do brania wszystkiego za pewnik. Głęboka miłość potrzebuje poszanowania wolności, umiejętności oczekiwania i otwarcia na drugą osobę – mówił podczas katechezy Ojciec Św. Papież zwrócił też szczególną uwagę na obecność w życiu rodzinnym słowa „dziękuję”. Dzisiaj jednak bardzo często umiejętność dziękowania jest postrzegana, jako oznaka słabości. A temu należy przeciwdziałać.

– Musimy być bezkompromisowi w sprawie wychowywania do wdzięczności, do uznania –  chodzi tu zarówno o godność osoby ludzkiej jak i sprawiedliwość społeczną. Jeśli życie rodzinne zaniedbuje ten styl, to utraci go również życie społeczne. Ponadto dla człowieka wierzącego wdzięczność, to samo serce wiary – chrześcijanin, który nie umie dziękować, to człowiek, który zapomniał języka Boga – podkreślił Franciszek.

Kiedy natomiast brakuje słowa „przepraszam”, w rodzinie mogą się pojawić poważne rozdarcia – wskazywał Ojciec Św.

– Jeśli nie jesteśmy w stanie przeprosić to znaczy, że nie jesteśmy także w stanie wybaczyć. W domu, w którym nie prosi się o przebaczenie, zaczyna brakować powietrza, wody rozlewają się. Wiele zranionych uczuć, wiele rozdarć rodzinnych zaczyna się od utraty tego cennego słowa: „przepraszam”. W życiu małżeńskim wiele razy są kłótnie, a nawet „latają talerze”, ale dam wam radę: nigdy nie kończcie dnia bez pojednania – prosił Papież.

Na zakończenie audiencji Ojciec Św. Franciszek pozdrowił zgromadzonych na placu św. Piotra pielgrzymów, w tym także Polaków.

– Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich, a szczególnie dzieci z parafii św. Stanisława w Rzymie, które w minioną niedzielę przystąpiły do I Komunii Świętej. Wam kochane dzieci i wszystkim dzieciom w Polsce, które w tym roku przeżywają tę samą uroczystość, życzę, byście zawsze kochały Pana Jezusa, ufały Mu, trwały z Nim w przyjaźni. Niech On was prowadzi i błogosławi wam, waszym rodzicom, katechetom oraz bliskim. W nas wszystkich niech odrodzi  przeżycie piękna tego pierwszego spotkania z Nim w Eucharystii. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus – powiedział Ojciec Św. Franciszek.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj