Referendum ws. szpitala w Kwidzynie

Mieszkańcy Kwidzyna w referendum decydowali, czy ich szpital zostanie sprywatyzowany. O sprzedaży zdecydował samorząd. Sytuacja powiatowego szpitala jest bardzo trudna.

Referendum jest oznaką sprzeciwu mieszkańców, pacjentów szpitala wobec destrukcyjnych działań samorządu. Szpital w Kwidzynie jest bardzo ważny dla społeczności lokalnej – powiedziała Maria Ochman przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” .

„Mieszkańcy miasta Kwidzyń mogą wypowiedzieć się, czy chcą, aby ten szpital istniał nadal i aby starostwo powiatowe miało w nim swój udział większościowy. To bardzo ważne, ponieważ to starostwo będzie wtedy decydowało jakie oddziały, jakie profile leczenia będą w tym szpitalu realizowane” – powiedziała Maria Ochman przewodnicząca krajowego sekretariatu ochrony zdrowia NSZZ „Solidarność” .

Prywatny właściciel będzie kierował się zyskiem – rezygnując z tego co jest niedochodowe i nierentowne – powiedział Grzegorz Urbaniak – członek prezydium sekretariatu ochrony zdrowia NSZZ Solidarność.

„Prywatny szpital działa tylko i wyłącznie w pewnym bardzo ograniczonym obszarze medycznym, czyli te procedury, które są tylko i wyłącznie opłacalne, będą przez prywatnego inwestora, czy też właściciela realizowane. Mamy różne przykłady z Polski, które same przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego , pozbycie się takie większościowe przez władze lokalną gwarantuje absolutnie źródło finansowe na polepszenie tej jednostki a tym bardziej ogranicza dostęp do świadczeń dla pacjentów lokalnych” – powiedział Grzegorz Urbaniak.

Od kilku lat trwało bezkarne zadłużanie szpitala. Teraz prywatyzacja może spowodować, że mieszkańcy mogą mieć utrudniony dostęp do leczenia, pogorszyć udzielanych świadczeń i ich jakość. Na takie działania nie ma zgody mieszkańców – zauważa Maria Ochman.

„Przez wiele lat ten szpital był zarządzany przez osoby związane z Platformą Obywatelską. Został bardzo intensywnie zadłużony i aktualnie pan starosta, nie widząc innego rozwiązania chce sprzedać akcje szpitala prywatnemu właścicielowi. Na takie rozwiązanie nie godzą się ludzie, dla których dobro tego szpitala i bezpieczeństwo zdrowotne obywateli leży na sercu. Powołali tam grupę inicjatywną , która zebrała podpisy pod wnioskiem o referendum” – powiedziała Maria Ochman.

Wypowiedź Marii Ochman:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Grzegorza Urbaniaka:


Pobierz Pobierz

 

Autor: RIRM / Źródło: Radio Maryja

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl