Na Jasną Górę dotarła Pielgrzymka Kaszubska

Do Królowej Polski dotarli pątnicy Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki z Helu oraz Pieszej Pielgrzymki Gdańskiej. Podczas wspólnego wędrowania rozważali potrzebę rozumienia i kochania Kościoła.

 

Jako szkołę modlitwy mieliśmy refleksję nad sakramentem pokuty i pojednania – mówi ks. Jan Perszon, przewodnik z Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki.

 

„ Tegoroczna XXXI piesza pielgrzymka kaszubska z Helu na Jasną Górę ma swoisty charakter dlatego, że ciągle w drodze wracaliśmy do tematu Kościoła, poczucia się u siebie w Kościele, rozumienia, kochania go, bycia Kościołem, zwłaszcza w odniesieniu do wiernych świeckich. Natomiast jako szkołę modlitwy, mieliśmy refleksje nad pokutą. Idąc w pielgrzymce dostrzega się proces duchowego dojrzewania, takie wewnętrzne uspokojenie i owoce pielgrzymowania widać już na trasie” powiedział ks. Jan Perszon, przewodnik Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki.

 

Jak zauważa ks. Krzysztof Lawrukajtis z pielgrzymki gdańskiej, pątnicy chcieli pokazać dom, jakim jest Kościół. Dla wielu ten obraz jest nieczytelny. Pielgrzymi dziękowali Bogu za trzydziestolecie pielgrzymki.

 

„Przez szesnaście dni chcieliśmy przede wszystkim pokazać ten dom, dla wielu jest bardzo nieczytelny i skupiliśmy się na tym, żeby było to miejsce przede wszystkim naszego narodzenia, odrodzenia, ale również naszej pracy do której nas Pan Bóg wzywa, chociażby przypowieść o winnicy był to czas, kiedy dziękowaliśmy Panu Bogu za 30 lat pielgrzymowania na Jasną Górę a z drugiej strony jest taki czas, który jest tez dla nas zadany, abyśmy kontynuowali to wielkie dzieło, dlatego też nam Pan Bóg pobłogosławił”, powiedział ks. Krzysztof Lawrukajtis

 

Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę pełni ważną funkcję kulturową i obyczajową. Podczas drogi, wśród pątników, a także pomiędzy pątnikami a mieszkańcami położonych na trasie miejscowości, buduje się poczucie wspólnoty nie tylko religijnej ale też społecznej i narodowej.

 

Wypowiedź ks. Jana Perszona


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź ks. Krzysztofa Lawrukajtisa


Pobierz Pobierz

 

Autor: RIRM / Źródło: Radio Maryja

drukuj