Referendum ws. prywatyzacji spółki MPEC

O godz. 7:00 w Białymstoku rozpoczęło się referendum lokalne w sprawie prywatyzacji komunalnej spółki MPEC.

Podczas referendum Białostoczanie zdecydują czy są za, czy przeciwko planom prezydenta Białegostoku, dotyczącym sprzedaży przez samorząd udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. W listopadzie ubiegłego roku rada miejska, głosami radnych PO, dała prezydentowi zgodę na takie działania; przygotowania do prywatyzacji MPEC ruszyły. Referendum to inicjatywa komitetu społecznego.

OBEJRZYJ reportaż interwencyjny „Po stronie prawdy” – 22.05.2013

Komitet ds. referendum, który zbierał podpisy pod wnioskiem o jego zorganizowanie, powstał z inicjatywy PiS, które jest opozycją w Radzie Miasta Białystok. Włączyły się do niego m.in. związki zawodowe, spółdzielnie mieszkaniowe i organizacje społeczne.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZACE GŁOSOWANIA w tym  m.in. SIEDZIBY LOKALI WYBORCZYCH

Przeciwnicy sprzedaży spółki podkreślają, że po prywatyzacji nastąpi niekontrolowany wzrost cen ciepła w mieście, a w MPEC – zwolnienia pracowników.      

– Nastąpi to, co miało miejsce w wielu miastach w Polsce, czyli wzrost cen opłat za ciepło. Za kilka, może kilkanaście miesięcy będziemy płacili 20-30 proc. więcej niż płacimy w tej chwili. Takie są doświadczenia innych miast w Polsce. Wystarczy sobie przypomnieć sprzedaż Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Warszawie. Ceny w ciągu półtora roku były tam podnoszone dwukrotnie, wzrosły o ponad 20 proc. i obawiamy się, że podobnie będzie w naszym mieście. Dlatego stanowczo, mówimy „nie” sprzedaży MPEC powiedział Rafał Rudnicki, szef klubu radnych PiS w Białymstoku.

Profesor Kazimierz Pieńkowski, były kierownik Katedry Ciepłownictwa na Politechnice Białostockiej, zwraca uwagę że jest to bardzo nowoczesne przedsiębiorstwo. Ekspert dodaje, że ciepłownictwo to sektor, który powinien zostać w rękach samorządu.

– MPEC czy też energetyka cieplna jest wśród trzech energetyk: prądowej, cieplnej i transportowej. To jest tzw. obszar gospodarki strategicznej dlatego MPEC, elektrociepłownia, paliwa transportowe to powinno być w rygach państwa – podkreślał prof. Kazimierz Pieńkowski.

Na potrzeby kampanii referendalnej zorganizowanej przez PiS przygotowano 100 tys. ulotek, które wolontariusze od 28 kwietnia rozdawali mieszkańcom Białegostoku. Przygotowano też kilkadziesiąt banerów, które pojawiły się w różnych miejscach w mieście.

Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. osób uprawnionych do głosowania. W przypadku Białegostoku to prawie 68,5 tys. Wynik ważnego referendum będzie wiążący dla władz miasta. Oznacza to, że gdyby mieszkańcy byli w referendum przeciwni prywatyzacji MPEC, to do niej nie dojdzie.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl