fot. PAP/EPA

Referendum w Egipcie: Abd al-Fattah as-Sisi będzie prezydentem kraju do 2030 roku

Dotychczasowy prezydent Egiptu – Abd al-Fattah as-Sisi – pozostanie na stanowisku do 2030 roku. To wynik referendum w sprawie poprawek do konstytucji.

W 2013 roku to Abd al-Fattah as-Sisi stał na czele wojskowego przewrotu w Egipcie, kiedy odsunięto od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Później został wybrany na prezydenta. Rok temu zapewnił sobie reelekcję, ale w praktyce nie miał konkurentów. Potencjalni rywale zostali zmuszeni do rezygnacji albo aresztowani. Teraz – na podstawie referendum – mandat prezydenta został przedłużony do 2030 roku.

– Liczba osób, które zaakceptowały poprawki do konstytucji, to 23 416 741, co stanowi blisko 89 proc. Liczba osób, które nie zgadzają się na zmiany w konstytucji, to 2 945 680. To 11, 17 proc. –  poinformował Lasheen Ibrahim, szef komisji wyborczej w Egipcie.

Według ustawy zasadniczej Abd al-Fattah as-Sisi powinien ustąpić w 2022 roku. Stąd poprawka w konstytucji, która nie dość, że wydłuży jego kadencję, to później pozwoli mu także utrzymać urząd do roku 2030. To jednak nie jedyna zmiana. Pozostałe poprawki, jakie zostaną wprowadzone, pozwolą prezydentowi wyznaczać sędziów. Przewidują też rozszerzenie roli armii i przywrócenie Senatu. Przeciwko nowym propozycjom głosowała opozycja, która twierdzi, że zmiany prowadzą do autorytaryzmu.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj