Sisi nowym prezydentem Egiptu 

Nowym prezydentem Egiptu zostanie Abd el-Fatah es-Sisi. Według wstępnych wyników były naczelny dowódca sił zbrojnych otrzymał ponad 90 procent głosów. Zastąpi on odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego.

Głosowanie w Egipcie wstępnie miało trwać dwa dni, jednak z powodu niskiej frekwencji zostało przedłużone o jeden dzień. Według wstępnych danych do urn poszło ponad 44% mieszkańców. Zwycięzcą wyborów został Abd el-Fatah es-Sisi były naczelny dowódca sił zbrojnych, który uczestniczył w obalaniu prezydenta Mohameda Mursiego.

Poprzednik Sisiego, Mohaamed Mursii został obalony po tym jak próbował rozszerzyć swoje kompetencje. Społeczeństwo nie zgadzało się również z nowym projektem konstytucji zaproponowanym przez władze. Reprezentowała ona jedynie środowiska islamskie, głównie Bractwo Muzułmańskie, otwierała również furtkę do stworzenia państwa wyznaniowego.

Rywal Sisiego, Hamdin Sabahi zdobył niespełna 4%. Około 5% głosów było natomiast nieważnych.

Sisi nie przedstawił w kampanii żadnego pomysłu jak wyprowadzić Egipt z kryzysu. 85 milionowe państwo zmaga się z ubóstwem, problemami z energetyką, a także z wysokim bezrobociem.

TV Trwam News 

drukuj