Prezydent Andrzej Duda skierował depeszę kondolencyjną do prezydenta Egiptu

Wyrazy najgłębszego współczucia oraz solidarności z poszkodowanymi i rodzinami ofiar – przekazał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej, skierowanej do prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego w związku zamachami w dwóch kościołach w tym kraju.

„W związku z terrorystycznymi zamachami w chrześcijańskich kościołach w Egipcie, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym chciałbym przekazać na ręce Pana Prezydenta wyrazy najgłębszego współczucia oraz solidarności z poszkodowanymi i rodzinami ofiar” – głosi tekst depeszy, którą w niedzielę opublikowano na stronie kancelarii prezydenta.

„Te bestialskie akty przemocy, w których śmierć poniosło tak wiele osób i tak wiele zostało rannych, budzą w nas wszystkich zdecydowany sprzeciw” – podkreślił Andrzej Duda.

„Pragnę zapewnić, że zarówno ja, jak i moi rodacy dzielimy ból i rozpacz w solidarności ze społeczeństwem Arabskiej Republiki Egiptu, a sercem i myślami jesteśmy z najbliższymi ofiar” – podkreślił prezydent w depeszy.

Co najmniej 43 osoby zostały zabite, a ponad 100 innych odniosło rany w dokonanych w Niedzielę Palmową zamachach bombowych na dwa koptyjskie kościoły w Egipcie – poinformowały egipskie władze. Do sprawstwa przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Pierwszy zamach miał miejsce w kościele w mieście Tanta w delcie Nilu. Zginęło tam 27 osób, a 77 zostało rannych – podały władze. W kilka godzin później zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy przed koptyjską katedrą w nadmorskiej Aleksandrii, zabijając 16 ludzi, w tym trzech policjantów i raniąc 40 osób.

PAP/RIRM

drukuj