fot. flickr.com

Do Egiptu nie wpuszczono dziennikarza „New York Timesa”

Władze Egiptu nie wpuściły do kraju dziennikarza amerykańskiego dziennika „New York Times” Davida Kirkpatricka. Gdy dziennikarz przyleciał do Kairu, został zatrzymany na lotnisku po czym wydalony z Egiptu.

Jak podaje „NYT”, przedstawiciele służb bezpieczeństwa przetrzymywali Kirkpatricka, byłego szefa biura tej gazety w Kairze, przez siedem godzin bez jedzenia i wody. Dziennikarzowi skonfiskowano telefon komórkowy, a następnie odesłano go z powrotem do Londynu.

Incydent miał miejsce we wtorek.

Kirkpatrick był szefem biura „NYT” w Kairze w latach 2011-2015; jest autorem książki o arabskiej wiośnie.

Organizacje obrony praw człowieka systematycznie potępiają łamanie wolności prasy przez reżim prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego. Egipskie władze przypuściły w ostatnich latach bezprecedensowy atak na dziennikarzy – kilkudziesięciu pracowników mediów zostało uwięzionych.

Fotoreporter Mahmud Abu Zaid „Shawkan” jest najbardziej znanym spośród nich. We wrześniu 2018 roku sąd nakazał jego zwolnienie po pięciu latach więzienia, ale pozostaje on nadal za kratkami. Jego zwolnienie zostanie prawdopodobnie rozpatrzone w tym tygodniu – podaje agencja Associated Press.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl