fot. flickr.com

Egipt: Skazano prawie 200 członków Bractwa Muzułmańskiego

Egipski sąd uznał w środę 190 domniemanych członków Bractwa Muzułmańskiego za winnych tworzenia „komórek terrorystycznych”, posiadania broni i dokonywania zamachów. 35 islamistów usłyszało wyrok dożywocia – przekazało źródło w siłach bezpieczeństwa.

W Egipcie kara dożywocia oznacza de facto 25 lat więzienia.

Sąd w Sauhadż, na południu kraju, skazał ponadto 61 członków Bractwa na 15 lat więzienia, 62 na 10 lat, a pozostałych na kary do pięciu lat pozbawienia wolności.

Źródło, na które powołuje się agencja EFE, powiedziało, że oskarżeni „przygotowali zbrodnie terrorystyczne w prowincji i dokonali 13 zamachów”.

Według oficjalnej agencji MENA, proces dotyczył wydarzeń z czerwca 2015 roku, gdy siły bezpieczeństwa z Sauhadż poinformowały, że członkowie Bractwa przygotowywali ataki wymierzone m.in. w przedstawicieli władz oraz infrastrukturę policyjną.

Egipskie władze stosują represje wobec osób, które mają związki z Bractwem Muzułmańskim lub z nim sympatyzują. W ostatnich latach setki członków lub zwolenników tego ruchu zostały skazane na karę śmierci lub na wieloletnie więzienie.

W grudniu 2013 roku rząd Egiptu oficjalnie uznał Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną. Broniąca praw człowieka Human Rights Watch nazwała wówczas ten ruch „decyzją polityczną”, której wyłącznym celem była „chęć rozbicia znaczącego ruchu opozycyjnego”.

PAP/RIRM

drukuj