fot. PAP/EPA

Zawalił się ośmiopiętrowy budynek. Zginęło 17 osób

Co najmniej 17 osób zginęło, a osiem zostało rannych w wyniku zawalenia się w środę rano ośmiokondygnacyjnego budynku mieszkalnego w Aleksandrii, drugim co do wielkości mieście Egiptu – poinformował wysoki rangą przedstawiciel rządu.

Trwa przeszukiwanie gruzów, pod którymi mogą się jeszcze znajdować ludzie – powiedział pracownik ministerstwa spraw wewnętrznych Abdel-Aziz Tawfik.

Przyczyna katastrofy budowlanej, do której doszło we wschodniej dzielnicy Al-Mamura, nie jest na razie znana. Jednak agencja Associated Press pisze, że w przeszłości powodem podobnych wypadków było omijanie przepisów budowlanych przez deweloperów.

Gubernator Aleksandrii Mohammed Abbas Atta powiedział agencji MENA, że budynek wzniesiono bez zezwolenia. Władze twierdzą, że powstał zaledwie pięć lat temu.

Z kolei mieszkańcy dzielnicy winą za katastrofę obarczają lokalne władze i twierdzą, że zgłaszali skargi w sprawie ścieków zalewających dzielnicę. Według mieszkańców z tego powodu pęknięcia pojawiły się na powierzchni budynku, który w środę się zawalił, oraz dwóch innych bloków – poinformował dziennik „Al-Ahram”.

W lipcu 2012 roku w Aleksandrii zginęło dziesięć osób, gdy budowany blok mieszkalny zawalił się na sąsiednie budynki.

PAP/RIRM

drukuj