fot. twitter/Beata Mazurek

B. Mazurek: wszyscy powinniśmy stanąć murem za maturzystami

Wszyscy powinniśmy stanąć murem za maturzystami, łącznie z panami Broniarzem i Schetyną – powiedziała wicemarszałek Sejmu i rzecznik PiS Beata Mazurek. Polityk odniosła się w ten sposób do zapowiedzi strajkujących nauczycieli o tym, że w części szkół może nie dojść do klasyfikacji maturzystów.

W rządzie powstał ,,plan awaryjny” na wypadek takich sytuacji. Premier Mateusz Morawiecki przedstawi go dziś po południu podczas posiedzenia rządu.

Planem tym – jak poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk – będzie rządowy projekt nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli na to, aby wszystkie matury się odbyły, a wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów.

Rzecznik PiS pytana o tę kwestię przez dziennikarzy w Sejmie podkreśliła, że rząd powinien zrobić wszystko, by maturzyści mogli podejść do egzaminów.

Treści tego dokumentu (…) nie znam, mówię tylko, co jest rolą rządu i nas wszystkich jako parlamentarzystów. Uważam, że wszyscy, łącznie z panem Broniarzem i panem Schetyną, powinni zaapelować do nauczycieli, by dali możliwość maturzystom zdania tych matur, ponieważ oni absolutnie nie powinni być używani jako przedmiot – to złe słowo, ale jako osoby, które są przedmiotem sporu między stroną związkową a rządem. Uważam, że wszyscy powinniśmy stanąć murem za maturzystami, nie odbierając nauczycielom prawa do strajku. Powinniśmy zaapelować łącznie z państwem o to, aby zawiesić strajk na czas matur, aby maturzystom pomóc ten egzamin przejść  – mówiła Beata Mazurek.

O jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych i klasyfikację maturzystów zaapelował też wczoraj Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy. W wielu szkołach wciąż utrzymują się jednak deklaracje o niedopuszczeniu maturzystów do egzaminu dojrzałości.

W wielu szkołach kolejny dzień z rzędu trwa też strajk nauczyciele rozpoczęty 8 kwietnia przez ZNP i FZZ. Dziś w stolicy odbywa się też Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły.

RIRM

drukuj