fot. PAP/EPA

Reakcja Ashton na prześladowania chrześcijan w Pakistanie

W tym tygodniu w Brukseli miało miejsce spotkanie współorganizowane przez holenderskiego eurodeputowanego Petera van Dalena na temat wpływu chrześcijańskiego sposobu myślenia na Unię Europejską.

Celem konferencji było m.in. zwrócenie uwagi na potrzebę nowego, zainspirowanego chrześcijaństwem paradygmatu w czasach społecznego i ekonomicznego chaosu.

 – Konferencję poświęcono temu, co możemy zrobić w przyszłości, kiedy staniemy przed chrześcijańskim dziedzictwem ludzi takich jak Monnet, De Gasperi czy Spaak. Kiedy już poznamy to dziedzictwo, należy zastanowić się, co powinno się zrobić w obecnej trudnej sytuacji, aby dać Europie nadzieję na przyszłość. Podsumowując, chrześcijaństwo jest podstawową wartością dla Europy. Powracając do tego, co było ważne dla takich ludzi jak Spaak, De Gasperi czy Schuman możemy wyciągnąć wnioski co można zrobić w obecnych czasach, w tej trudnej sytuacji z jaką mierzy się Europa, aby móc wkroczyć w przyszłość. – podsumowuje konferencję van Dalen.

Chrześcijanie podnoszą wiele spraw na arenie międzynarodowej. Przypomnieć należy manifestację chrześcijan z Pakistanu, która odbyła się jakiś czas temu na Placu Luksemburskim w Brukseli. Oczekiwali oni reakcji Parlamentu Europejskiego na prześladowania za wiarę w ich kraju. Tak się składa, że w tym tygodniu europoseł Peter van Dalen poinformował Radio Maryja o tym, jaką odpowiedź otrzymał niedawno od wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Catherine Ashton w tej sprawie.

 – Petycję, którą podpisało ponad 500 osób przekazałem Catherine Ashton wraz z moim listem, w którym zwracam uwagę na trudną sytuację, zwłaszcza jeśli chodzi o wspomnianych wcześniej chrześcijan. Nie tak dawno otrzymałem odpowiedź baronessy w tej sprawie. Wiemy, że w Pakistanie działa chrześcijańska organizacja udzielająca pomocy prawnej prawnikom i osobom skazanym za bluźnierstwo, a także, że Komisja Europejska udziela pewnego finansowego wsparcia tej właśnie chrześcijańskiej organizacji. Myślę, że nasza petycja i list przysłużyły się wsparciu chrześcijan, którzy cierpią z powodu bardzo surowego  prawa dotyczącego bluźnierstwa oraz presji społecznej pod naciskiem talibów. Bardzo się cieszę z odpowiedzi Catherine Ashton. – mówi Radiu Maryja europoseł Peter van Dalen.

W liście wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej zachęciła też pakistański rząd do pilnego podjęcia środków mających na celu zapewnienie ochrony prześladowanym osobom.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj