RDI: artykuł w „Corriere della Sera” jest przykładem języka nienawiści

Reduta Dobrego Imienia skierowała petycję do włoskiej „Corriere della Sera”, której dziennikarz sugeruje, że Polacy współuczestniczyli w Holokauście. Ten artykuł to przykład niespotykanej ignorancji i języka nienawiści w celu zniesławienia Polaków – czytamy w petycji.

Dziennikarz redakcji „Corriere della Sera” w artykule „Wojtyla e la fraternita, non dimentichiamolo” zasugerował, że Polacy kolaborowali z Niemcami w czasie wojny i są współodpowiedzialni za zagładę Żydów. Tekst ukazał się 11 października.

Reduta Dobrego Imienia skierowała petycję do redakcji gazety tłumacząc, że tezy zawarte w artykule są nieprawdziwe i prosząc redakcję o sprostowanie zawartych w nim informacji lub jego całkowite usunięcie. Petycja została przygotowana w języku włoskim i dostępna jest na portalu CitizenGo.

„Wiemy, że tego typu działania są skuteczne. Skorzystaliśmy z platformy CitizenGo i systemu petycyjnego na początku br., kiedy chcieliśmy zwrócić uwagę na kłamstwa włoskiej agencji prasowej ANSA. Agencja użyła sformułowania +polski obóz koncentracyjny+. Musiała za to przeprosić i podjąć konkretne działania. Mamy nadzieję, że i tym razem będzie podobnie” – mówi rzecznik prasowy Reduty Dobrego Imienia Urszula Wójcik.

Reduta zwraca w wystosowanej petycji uwagę, że „Polska była jedynym krajem bez rządu kolaboracyjnego, którego Państwo podziemne nakładało karę śmierci za kolaborację, w tym denucjację Żydów i ukrywających ich Polaków”.

„Legalny polski rząd na uchodźstwie i kierowane przez niego polskie państwo podziemne podjęło szereg działań w kwestii ratowania skazanych na zagładę Żydów” – napisała RDI. Przypomniała także, że w Polsce znalazło się najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata mimo tego, że „w odróżnieniu od innych okupowanych przez Niemców krajów za pomoc Żydom groziła kara śmierci zarówno dla pomagającego, jak i dla całej jego rodziny”.

RDI podkreśliła także, że „trzeba mieć wyjątkowo złą wolę, aby na podstawie tych odosobnionych przykładów wyciągać tak krzywdzące uogólnione wnioski, jak robi to autor artykułu w +Corriere della Sera+”.

Do włoskiego artykułu ustosunkowała się także w poniedziałek Ambasada Polski w Rzymie, oceniając, że zamieszczone we włoskim dzienniku „Corriere della Sera” oskarżenia o odpowiedzialność Polaków w Holokauście są bezpodstawne, fałszywe i niezrozumiałe. Polska ambasada wyraziła „zaniepokojenie” z powodu zawartości komentarza, „zdumienie” jego stwierdzeniami i „rozgoryczenie” konkluzjami, bo – jak podkreśliła – nie tylko przywołuje on „antyhistoryczne zarzuty antysemityzmu”, ale również jest w nim mowa o odpowiedzialności Polaków.

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski.

PAP/RIRM

drukuj