fot. twitter.com

Ratownicy medyczni odwieszą protest

Ratownicy medyczni zdecydowali, że odwieszą protest. Jeżeli jednak Ministerstwo Zdrowia nie zrealizuje ich postulatów, wówczas go zaostrzą – poinformował w oświadczeniu Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych.

Decyzja o odwieszeniu protestu zapadła jednogłośnie. W oświadczeniu Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych poinformował, że „jeśli Ministerstwo Zdrowia nie zrealizuje wszystkich postulatów, nastąpi zaostrzenie protestu we wszystkich możliwych formach”. Porozumienie między Ministerstwem Zdrowia a ratownikami medycznymi zawarto w lipcu ub. roku. Zakładało m.in. średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. Ratownicy podnoszą, że rozporządzenie, które weszło w życie 1 sierpnia z mocą wsteczną, „załatwia tylko jeden temat i tylko do końca tego roku”. Ratownicy krytykują ministerstwo za to, że dalsze dodatki mają być wypłacane ratownikom od 1 stycznia 2019 r. na mocy ustawy. Jak mówią ratownicy, w rozporządzeniu jest mowa o dodatku dwa razy 400 zł, a pielęgniarki mają cztery razy 400 zł.

Roman Badach-Rogowski z Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych podkreśla, że resort obiecał kolejne rozmowy do końca pierwszej połowy bieżącego roku na temat trzeciej i czwartej transzy dla ratowników”. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że „do tej pory ratownicy byli traktowani bardzo nierówno”. Zaznaczył, że przygotowane rozporządzanie likwiduje ten problem. Zapewnił, że pieniądze trafią do każdego ratownika. Tym, którzy nie dostawali pieniędzy, mają być one wypłacone od początku działania porozumienia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj