Ratownicy górscy: upały przyczyną zasłabnięć

Ratownicy górscy przypominają turystom, którzy wybierają się na górskie szlaki, aby zabierali ze sobą nakrycia głowy, zapas wody i używali kremów z filtrem. Upały są częstą przyczyną zasłabnięć – powiedział dyżurny ratownik TOPR Tomasz Wojciechowski.

Ratownik tatrzański poinformował, że w pierwszą wakacyjną sobotę, kiedy temperatura w Zakopanem wynosiła niemal 30 stopni, w Tatach doszło do szeregu zasłabnięć i wypadków. Trzy razy użyto śmigłowca do transportu poszkodowanych.

Na otwartych górskich przestrzeniach nie ma schronienia przed słońcem, dlatego planując wysokogórską wycieczkę, należy pamiętać o nakryciu głowy, zapasie wody i kremach z filtrem – mówił Wojciechowski.

Upalna pogoda zachęca do górskich wędrówek. Po tatrzański szlakach wędruje bardzo wielu turystów. Warunki do uprawiania turystyki w górach są bardzo dobre. W wyższych partiach Tatr Wysokich, w żlebach i na północnych stokach wciąż zalegają niewielkie płaty starego, twardego śniegu. Wejście w taki teren może grozić upadkiem z dużej wysokości.

Ratownicy górscy radzą, aby w góry podczas upałów wychodzić o świcie, nawet o godz. 5 rano, kiedy słońce nie jest jeszcze tak ostre, jak w godzinach południowych.

Synoptycy zapowiadają, że upały w Tatrach mogą potrwać do wtorku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl