Raport z audytu w KHW już gotowy

Raport z audytu w Katowickim Holdingu Węglowym jest już gotowy; trafił do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. W przyszłym tygodniu wnioski mogą być przekazane do publicznej wiadomości. A te rekomendują m.in. łączenie kopalń w tzw. kopalnie zespolone.

Z obecnych czterech kopalń miałyby zostać dwie: Mysłowice-Wesoła i Murcki – Staszic, do której miałyby być przyłączone dwa inne zakłady: kopalnia Wieczorek oraz kopalnia Wujek.

Według audytorów, uproszczenie struktury organizacyjnej i tworzenie kopalń zespolonych może przynieść firmie oszczędności.

Wnioski mają pomóc zarządowi KHW w realizacji programu naprawczego holdingu.

Tomasz Chmal, ekspert ds. energetycznych w „Polskim Punkcie Widzenia” w TV Trwam, wskazał, że zmiany są niezbędne, bo węgiel jest bardzo potrzebny także energetyce, która napędza całą gospodarkę.

– Przy całym istotnym elemencie bezpieczeństwa energetycznego musimy myśleć o górnictwie i energetyce z punku widzenia efektywności całej gospodarki. Jeżeli te sektory będą zdrowe, jeżeli będą produkowały efektywnie, to wówczas jestem przekonany, że jesteśmy w stanie być konkurencyjni w stosunku do węgla importowanego. On jednak, gdybyśmy  popatrzyli na cały łańcuch, też musi przejść określoną drogę, która jednak kosztuje. Jesteśmy w stanie wykazywać w stosunku do Komisji Europejskiej, że często węgiel  jest po prostu sztucznie dotowany i nie może wpływać na polski rynek czy rynek europejski. Ponieważ dostawcy nie ponoszą szeregu kosztów, które muszą ponieść dostawcy w Polsce – powiedział Tomasz Chmal.

Tymczasem; w spółce trwa konkurs na prezesa zarządu nowej kadencji oraz jego zastępców. Na cztery stanowiska w zarządzie zgłoszono w sumie 18 kandydatów; rozmowy z nimi muszą zakończyć się do 18 czerwca.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl